passo
“Hayata hayat katın, siz de organlarınızı bağışlayın”

“Hayata hayat katın, siz de organlarınızı bağışlayın”

Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yaşatma Derneği (AFDİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ ve Kadın Kolları Başkanı Sema Akdağ Gün FM’de yayınlanan Gündem programına katılarak çalışmalarını anlattılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in konuğu olan AFDİDER yetkilileri herkesi organ bağışına çağırdılar. “AFDİDER’in Türkiye’de örneği yok” AFDİDER’in 2002 yılında ilimizde bulunan diyaliz hastaları tarafından kurulduğunu […]

Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yaşatma Derneği (AFDİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ ve Kadın Kolları Başkanı Sema Akdağ Gün FM’de yayınlanan Gündem programına katılarak çalışmalarını anlattılar.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in konuğu olan AFDİDER yetkilileri herkesi organ bağışına çağırdılar.
“AFDİDER’in Türkiye’de örneği yok”
AFDİDER’in 2002 yılında ilimizde bulunan diyaliz hastaları tarafından kurulduğunu belirten
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ, “Yaklaşık 14 senedir faaliyetlerimize devam ediyoruz. AFDİDER’in Türkiye’de örneği yok. İçerisinde hasta olmadan böyle bir kronik hastalıkla uğraşan bir dernek yok. Derneğimiz ilimizde yaşayan merkez ve ilçelerde yaşayan tüm diyaliz hastalarının sorunlarını ele almak için kurulmuştur. Bununla beraber asıl amacımız organ nakli ve organ nakli sayılarının arttırılmasıdır” diye konuştu.
“Böbrek bekleyen hasta sayısı ise 22 bin”
12 Ocak’ta İsmail Yavuz isimli bir hastaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kadavradan nakil gerçekleştiği bilgisini aktaran Akdağ, “İsmail Yavuz kardeşimiz uzun süredir diyaliz tedavisi görüyordu. Bekleme listesine kaydolmuştu. Kadavradan nakil gerçekleşti. Kendisiyle de görüştüm. Sağlık durumu iyi durumda. Şu geçen bir buçuk aylık süreçte yaklaşık 10 civarında nakil gerçekleşti. İnşallah bu sayı artar. Bu yıl ülkemizde yapılan organ nakli sayısında yüzde 3’lük bir artış gerçekleşti. Organ naklinde ülkemizde AB ve ABD’deki merkezlerden daha yüksek bir başarı oranı var. Türkiye’de 78 böbrek nakli merkezi bulunmaktadır. Ülkemizde beyin ölümü sonrası organ bağışına 10 aileden 2’si evet derken 8’i hayır demektedir. Sağlık Bakanlığı sisteminde 25 bin civarında organ bekleyen hasta var. Böbrek bekleyen hasta sayısı ise 22 bindir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Amacımız sevinçleri, üzüntüleri birlikte yaşamak, hayatlara dokunabilmektir”
Organ bağışı sayısının arttırılması için farkındalık çalışmaları yapmaya çalıştıklarını söyleyen AFDİDER Kadın Kolları Başkanı Sema Akdağ, “Dernekte amacımız sevinçleri, üzüntüleri birlikte yaşamak, hayatlara dokunabilmek ve en önemlisi Allah rızası kazanıp hasta duası almaktır. Gün gelecek benim bu gözlere ihtiyacım kalmayacak. Kalbim, akciğerim, böbreklerim hiçbirine ihtiyacım olmayacak. Gözlerimi bağışlıyorum, dünyanın güzelliklerle dolu olduğunu görerek mutlu olanlar için. Kalbimi bağışlıyorum seven kalplerin yalnız kalmaması için. Akciğerimi, böbreklerimi, karaciğerimi, tüm organlarımı bağışlıyorum başkalarının yaşamını kurtarmak için. Benim en büyük mirasım organlarım. Hayata hayat katın. Siz de organlarınızı bağışlayın” diye görüşlerini ifade etti.
Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen AFDİDER yetkilileri yayın dolayısıyla Akar’a teşekkürlerini sundular. Akar ise AFDİDER’in çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmaktan dolayı mutlu olduklarını kaydederek herkesi organ bağışına çağırdı.
Dinleyicilerin iletileriyle yoğun olarak katıldıkları Gündem programı yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır