passo
“Hayır demek memleket meselesi”

“Hayır demek memleket meselesi”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal Gün FM’de yayınlanan Gündem programında Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtladı. Referandumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Köksal Afyonkarahisar’ın her yerinde anayasa değişikliğine neden hayır dediklerini anlatmak için ziyaretlerini sürdürdüklerini söyledi. “Geniş yetkiler bir kişiye teslim ediliyor” 18 maddenin içeriğine bakıldığında ülkedeki tüm sınırsız ve geniş yetkilerin […]

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal Gün FM’de yayınlanan Gündem programında Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtladı.
Referandumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Köksal Afyonkarahisar’ın her yerinde anayasa değişikliğine neden hayır dediklerini anlatmak için ziyaretlerini sürdürdüklerini söyledi.
“Geniş yetkiler bir kişiye teslim ediliyor”
18 maddenin içeriğine bakıldığında ülkedeki tüm sınırsız ve geniş yetkilerin bir kişiye nasıl teslim edileceğinin açıkça görüldüğünü vurgulayan Köksal, “Anayasa değişikliği ile bir kişiyi ömür boyunca fani dünyada nasıl dokunulmaz kılarız bu var. Cezai sorumluluk getirdik diyorlar. Anayasa değişikliği şayet referandumdan geçerse 600 Vekilli bir mecliste 400 milletvekilinin kabul oyu ile Başkan ve Başkan Yardımcılarını ile Bakanları Yüce Divana göndermek imkansız. Çoğunluğun Başkanın partisinden olduğu bir Mecliste bunu gerçekleştirmek neredeyse imkansız. Kaldı ki bunu gerçekleştirdiğimizi varsayalım. O Anayasa Mahkemesi 15 üyeden oluşuyor. 12 Üyeyi zaten Başkan atıyor. Kalan üç tanesini de Meclis belirler diyor. Mecliste de çoğunluk kendi partisinde olduğu için kendi yazdığı Milletvekilleri olduğu için onlara üç ismi de istediği gibi belirleyebilecek. O 15 üye kendi istediği isimler olacak. Kendi belirlediği üyelerin yapacağı yargılama ne kadar sağlıklı ve tarafsız olabilecek ve ne kadar ceza verilebilecek?” ifadelerini kullandı.
“Bu bir siyasi parti meselesi değil ülke meselesi”
Referandumda hayır oyu kullanılmasının memleket meselesi olduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, “Çünkü bu artık bir siyasi parti ve tercih meselesi değil ülke meselesi. Burada AKP, MHP, CHP tercihi yapılmayacak. Burada bir lider tercihi yapılmayacak. Burada yaşam biçimi tercihi yapılacak. Burada Cumhuriyet rejiminin devamını istiyor muyuz istemiyor muyuz buna bakılacak. Üniter devlet yapısının devamını istiyor muyuz istemiyor muyuz buna bakılacak. Ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünü istiyor muyuz istemiyor muyuz buna bakılacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır