• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Hekimlik kutsal ve ulvi bir meslek”
“Hekimlik kutsal ve ulvi bir meslek”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe konuk olarak katıldı. Türe programda 14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesini anlattı. 14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesine ilişkin bilgiler...
12 Mart 2020 14:43
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe konuk olarak katıldı. Türe programda 14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesini anlattı.
14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesine ilişkin bilgiler veren Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe, “Birinci Dünya Savaşı bitmiş, Mondros Mütarekesi imzalanmış, İstanbul işgal edilmişti. Haydarpaşa Tıbbiyesi’nin de bir bölümü işgal altındaydı. Tıp öğrencileri bu işgali protesto etmek için, 14 Mart 1827’de açılan, Osmanlı’nın ilk modern tıp okulu Tıphane-i Amire’nin o güne kadar hiç kutlanmayan 92. kuruluş yıldönümünü bahane ederler. Haydarpaşa’da tüm öğrenciler büyük salonda toplanırlar. Toplantıya hekimler de katılır. Tıbbiyeliler büyük bir coşku ile hem ilk tıp okulunun açılışını anar hem de işgali protesto ederler. Böylece 14 Mart 1919 bir özgürlük ve bağımsızlık hareketi olarak tarihimizde kutlanan ilk Tıp Bayramı olur” diye konuştu.
“25 yıldır bu mesleğin onurunu yaşıyorum”
Mesleklerinin kutsal ve ulvi bir meslek olduğunu kaydeden Türe, “Bu mesleğin erdemini ve güzelliğini ben 25 yıllık meslek hayatımda her an yaşadım. Bir hastanın tedavi olduktan sonra taburcu edilmesi ve giderken teşekkür ettiği andaki konuşmalar aslında bu mesleğin şerefini gösterir. Benim tavsiyem tüm arkadaşlarımız örnek bir vatandaş ve her ortamda saygınlığını hissettiren bir hekim olmalıdır. Bu böyle olduğu sürece bayramlar bizim için değer kazanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, esenlikler dilerim” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe şehitlerin taze olan acılarını göz önüne alarak 14 Mart Tıp Bayramı için kutlama töreni yapmayacaklarını da sözlerine ekledi.
Yayın sonrası Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe Gün FM’in sağlıkla ilgili bilinçlendirici yayınları nedeniyle Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar’a bir teşekkür plaketi takdim etti. Akar ise Türe’ye teşekkür ederek 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle çiçek verdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa