passo
“Hemşireliğin doğasında insana saygı ve insan haklarına değer verme vardır”

“Hemşireliğin doğasında insana saygı ve insan haklarına değer verme vardır”

Gün FM’de yayınlanan ve Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü, Hemşire Özlem Tok konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’în sunduğu yayında konuşan Tok hemşirelik mesleği ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Etkili, verimli ve duyarlı sağlık hizmeti sunulmasında hemşireye önemli […]

Gün FM’de yayınlanan ve Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü, Hemşire Özlem Tok konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’în sunduğu yayında konuşan Tok hemşirelik mesleği ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Etkili, verimli ve duyarlı sağlık hizmeti sunulmasında hemşireye önemli görevler düşer”
Hemşirelik mesleğiyle ilgili değerlendirmede bulunan Tok, “Hemşirelik; bireyin ailenin toplumun sağlığını korumak yükseltmek geliştirmek ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin; planlanması örgütlenmesi uygulanması değerlendirilmesinden ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir. Hemşireliğin tanımında da olduğu gibi hemşirelik mesleği son derece yüksek ahlaki bir anlayış ve davranış temeli üzerine kurulmuştur. Bugün dünyada ve ülkemizde hemşireliğin temel sorumluluğu; toplumun sağlığını yükseltmek sağlıklı bireyin sağlığını korumak hastalıklı bireyi tedavi etmek ve acıyı dindirmektir. Bu sorumlulukları yerine getirirken deontolojik kavramlara uygun hareket etmek bilgili ahlaklı ve vicdanlı olmak bir hemşirenin temel davranış biçimi olmalıdır. Hemşireliğin doğasında insana saygı ve insan haklarına değer verme vardır. Hasta haklarının değişen sağlık ihtiyaçlarının hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin karşılanması ile etkili verimli ve duyarlı sağlık hizmeti sunulmasında hemşirelere önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.
“Sağlık bakım hizmetlerinin planlanması bizim sorumluluğumuzda”
Sağlık Bakım Hizmetleri alanının çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Tok, “Sağlık bakım hizmetleri; sağlık tesisine başvuran hastaların kabulünden ayrılış işlemleri tamamlanana kadar geçen süre içerisinde, müdavi hekimin teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hususlarındaki direktifleri dikkate alınarak hasta ve çalışan hakları, güvenliği ile memnuniyeti ilkeleri çerçevesinde sunulan hizmetler ile hastanın nakli, sosyal destek sağlanması, hizmete erişiminin kolaylaştırılmasını sağlamaya yönelik sunulan hizmetlerin bütünüdür. Sağlık bakım hizmetlerinin planlanması, etkin ve verimli hizmet sunulması, kendisine bağlı birimler ve ilgili diğer birimler ile işbirliği ve uyum içerisinde hizmetlerin yürütülmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesini sağlamak bu birimin görevleridir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Yayın esnasında Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Hatice Özsoy da hazır bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır