passo
“Hemşirelik insan sevgisiyle dolu bir meslektir”

“Hemşirelik insan sevgisiyle dolu bir meslektir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Hemşireler Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Coşgun hemşirelik mesleği ile ilgili bilgiler verdi. Hemşireliğin insan sevgisiyle dolu, yoğun ve özverili çalışma şartları gerektiren, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu kaydeden Afyonkarahisar […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Hemşireler Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Coşgun hemşirelik mesleği ile ilgili bilgiler verdi.

Hemşireliğin insan sevgisiyle dolu, yoğun ve özverili çalışma şartları gerektiren, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun, “Birey ve ailelerle ilk, en yakın ve en uzun süreli iletişimde olan meslek grubuyuz. Amacımız sadece tedavilerine destek olmak değil aynı zamanda sağlıklarını korumak, geliştirmek ve erken tanı için farkındalık uyandırmaktır. Bu mesleği yapmak isteyenler her şeyden önce yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu yüksek, çabuk ve doğru karar verebilen, teniz, tedbirli, şefkatli, sevecen, bedence sağlıklı ve soğukkanlı bireyler olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Avrupa’nın bile önünde giden bir lisansüstü eğitimine sahibiz”

Ülkemizde hemşirelik alanında üniversite eğitimine ilk olarak 1955 yılında Ege Üniversitesi’nde başlandığını belirten Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun, “Avrupa’nın hiçbir yerinde yüksek lisans programı yokken 1968 yılında hemşirelik yüksek lisans programını Türkiye’de başlatmış bir mesleğiz. 1972’de ilk hemşirelik doktora programını açıp 1982’de ilk hemşire profesörünü yetiştirmiş bir alanız. Yani Avrupa’nın bile önünde giden bir lisansüstü eğitimine sahibiz” diye değerlendirmede bulundu.

“Artık erkeklerin de tercih ettiği bir mesleğimiz var”

“Hemşire denildiğinde kadınlar akla geliyor. Fakat artık erkeklerin de tercih ettiği bir mesleğimiz var” diyen Coşgun, “2007 yılında yasa değişikliği ile erkekler de hemşire olabilmektedirler. Kaldı ki sağlık memurluğu bölümü kapatıldı ve hemşirelik bu anlamda tek seçenektir. Ayrıca mesleğimizin çalışma alanları ve iş bulma imkanları oldukça geniştir” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında hemşirelik tüm yönleriyle konuşuldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır