passo
“Her bağış yeni bir hayat”

“Her bağış yeni bir hayat”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Hemşire Gülsüm Emirik ve Cerrahi Yoğun Bakım Sorumlusu Hemşire Özlem Yıldız konuk olarak katıldı. Programda Organ Bağışı Haftası nedeniyle bu konu işlendi. Organ bağışı ile ilgili bilgiler veren Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Hemşire Gülsüm Emirik ve Cerrahi Yoğun Bakım Sorumlusu Hemşire Özlem Yıldız konuk olarak katıldı. Programda Organ Bağışı Haftası nedeniyle bu konu işlendi.
Organ bağışı ile ilgili bilgiler veren Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Hemşire Gülsüm Emirik, “Organ bağışı kişinin hayatta iken serbest iradesi ile organların bir kısmını veya tamamını ölümden sonra başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organlarımızı bağışlayalım. Bir hayat biterken bir hayat başlatalım. Her bağış yeni bir hayattır” diye konuştu.
“Organ bağışı yapan kişilerin vücut bütünlüğü bozulmaz”
Organ bağışı sonrası vücut dış görünümü konusunda konuşan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Cerrahi Yoğun Bakım Sorumlusu Hemşire Özlem Yıldız, “Organ bağışı yapan kişilerin vücut bütünlüğü bozulmaz. Organların vücuttan çıkarılması sonrası sadece karnın orta hattından bir ameliyat izi olur ve verici ameliyatları cerrahlar tarafından özenle yaşayan bir hastanın ameliyatı gibi yapılır. Son yıllarda nakilleri yapılmaya başlanan vücudun dış görünümünü etkileyen doku bağışlarında bile alınan uzuvların yerine protezler yerleştirilerek vücut bütünlüğü korunmakta ve cenazeye saygıyla davranılmaktadır. Organ bağışı candan cana yapılan en büyük sadakadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır