passo
“Her dört kadından birinde myom görülür”

“Her dört kadından birinde myom görülür”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Zahran konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Zahran myom hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. “Myomlardan kaynaklanan en sık şikâyet kanamadır” Myomun kadınlarda rahim düz kas hücresinden köken alan kas yapısında kitlesel oluşumlar olduğunu […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Zahran konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Zahran myom hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.
“Myomlardan kaynaklanan en sık şikâyet kanamadır”
Myomun kadınlarda rahim düz kas hücresinden köken alan kas yapısında kitlesel oluşumlar olduğunu kaydeden Dr. Mehmet Zahran, “Her dört kadından birinde myom görülür. 35 yaşından sonra sıklığı yüzde 40’lara kadar çıkmaktadır. Myomların yüzde 80’i kadınlara herhangi bir rahatsızlık vermez, tesadüfen saptanır. Myomlardan kaynaklanan en sık şikâyet kanamadır. Sonraki şikayetler ise ağrı, komşu organlara bası ve kısırlıktır. Myom tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olarak ikiye ayrılmakla birlikte kesin tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak son zamanlarda cerrahi dışında kesin tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlardan uterin arter embolizasyon yöntemi ülkemizde bazı merkezlerde başarıyla uygulanmaktadır” diye konuştu.
“Myomlar asla kanser değildir”
“Cerrahi tedavinin şekli myomların yeri, sayısı, boyutu kadının menopozda olup olmaması, meopozda değilse çocuk isteme olup olmamasına göre değişmektedir” diyen Zahran, “ Myomlar asla kanser değildir. Ama çok düşük oranda da olsa kanserleşme potansiyeline sahip oluşumlardır. Myomu olan kadınların Kadın Doğum Hekimleri gözetiminde düzenli tetkik ve muayeneleri yapılması durumunda myomlar korkulacak bir hastalık değildir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır