• DOLAR
  $2.914,3000
  ( ₺8,23 )
 • EURO
  $0,9358
  %1,22
 • ALTIN
  $42.580,0000
  %1,68
 • BIST
  93,2788
  ( ₺0,16 )
“Her kesimin görüşlerinin alınmasıyla anayasa hazırlanmalı”

“Her kesimin görüşlerinin alınmasıyla anayasa hazırlanmalı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında TBMM Genel Kurulu’nda süren anayasa değişikliği görüşme ve oylamaları değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Son günlerde ülke gündemimizde yer alan anayasa değişikliği oylamalarına değinen Gazeteci İsmail Akar, “Anayasada 18 maddede değişiklik yapılacak. Görüşme ve oylamalar […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında TBMM Genel Kurulu’nda süren anayasa değişikliği görüşme ve oylamaları değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Son günlerde ülke gündemimizde yer alan anayasa değişikliği oylamalarına değinen Gazeteci İsmail Akar, “Anayasada 18 maddede değişiklik yapılacak. Görüşme ve oylamalar TBMM’de sürüyor. Daha evvel ülkemizde 17 kez anayasa değişikliği yapıldı. 1982 Anayasası’nın 83 maddesi, yani yarıya yakını değiştirildi. Mevcut görüşülen değişikliğe ilişkin ilk 10 maddenin oylamalarında 340 ile 348 arasında evet oyu çıktı. Bir maddenin kabul edilip referanduma gidilebilmesi için 330 oy gerekiyor. Eğer 367 evet oyu çıkmış olsaydı referanduma gidilmeden anayasa değişikliği TBMM’de yapılmış olacaktı. Şu anda TBMM’de süren oylama ve görüşmeleri tüm kamuoyu büyük bir dikkatle takip ediyor. Toplumda bir mutabakatın sağlanması ve her kesimin görüşlerinin alınmasıyla anayasa hazırlanması lazımdır. ” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bu değişiklik bir ihtiyaçtır”
Ülkemizde artan bir kaotik ortam bulunduğuna işaret eden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ülkemizin bu kaotik ortamda uzun vadede hantal devlet yapısından sıyrılıp daha hızlı, daha etkin kararlar alabilen bir yapıya dönüştürülmesi ihtiyacı doğdu. MHP Genel Başkanı Bahçeli tarafından bu konunun TBMM’ye getirilmesi dillendirildi. Daha sonra Hükümet bir taslakla geldi. MHP’nin de katılımıyla 18 maddelik değişiklik taslağı ortaya çıkmış oldu. 1982 Anayasasında defalarca değişiklik yapıldı. Ama hükümet sisteminin yetkileri aynen duruyordu. Geçmişten bu yana bu konuyla ilgili birçok sıkıntılar yaşandı. Bu köhnemiş sistemin mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Ama ülkemizde anayasa değişikliği bu şekilde tartışılmıyor. Bence herkes maddeleri okusun ve ondan sonra fikir beyan etsin. Erdoğan veya Bahçeli karşıtlığıyla yorum yapılmamalı. Bu değişiklik bir ihtiyaçtır” diye konuştu.
“Türkiye’nin şu anda meselesi bence anayasa değildir”
MHP Lideri Bahçeli’nin, ‘Dün dündür, bugün bugündür’ şiarıyla hareket etmeye başladığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Bahçeli daha önceki konuşmalarında ülkemize başkanlık sisteminin gelmeyeceğini söylüyordu. Ekim ayından itibaren ise partisindeki tabanın muhalefetine rağmen Hükümete destek olacağını ve başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini savunmaya başladı. Bence bu anayasa değişikliği yersiz ve zamansız bir çalışmadır. Ülkemiz 15 Temmuz darbesinden yeni çıktı. Ekonomik sorunlar ve işsizlik gündemde. Yaşanan terör hadiselerini hepimiz biliyoruz. Bu kadar hadise yaşanırken böyle bir zamanda gümrükten mal kaçırırcasına bir hafta, on gün içerisinde hazırlanan anayasa değişikliğinin yeri ve zamanı değildir. Devletin önünde bir sürü mesele vardır. Bu meseleleri öncelik sırasına göre halleder. Türkiye’nin şu anda meselesi bence anayasa değildir” diye görüşlerini açıkladı.
“Kendi başını tarayamayan adamın gelin başı yapmasının nedeni ne?”
Ülkemizde, ‘Kendi başını yapamayan gelin başı düzer’ diye bir deyimin olduğunu anımsatan Gazeteci Polat Yılmaz, “MHP Genel Başkanı’nın şu anda yaptığı tam olarak budur. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar adı istemezükçüye çıkmıştı. Önerilen her şeye hayır demişti. 1 Kasım’dan iyi bir sonuç alamayıp koltuğunda oturmaya devam etti. Bir anda Bahçeli’ye nasıl bir aydınlanma geldiyse anayasa değişikliğine evet demeye başladı. Bunun sebebi nedir? Tüm vatandaşların bunu sorgulaması lazım. Kendi başını tarayamayan adamın gelin başı yapmasının nedeni ne? Madem gerekçesi yaşanan krizlerse 2001 krizinde Bahçeli başkanlığı niye önermedi? Ecevit’le Sezer arasında o zaman kriz yaşanmamış mıydı? Türkiye’de yasalar vatandaşı devlete karşı korumaya göre planlanır. Son anayasa değişikliğinde ise devletin tüm yetkileri ise bir kişinin elinde toplanmaktadır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır