passo
HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Fehmi Komutan’ın Kıraathane 93’te oturuyoruz. Fırsat buldukça giderim. Gündüzleri farklı köylerden gelen insanlarla birebir sohbet ederiz. Geceleri basın emekçileri de gelir. İlginç bir yerdir. Her yaştan her görüşten müdavimleri vardır. Tam bir demokrasi ortamı; herkes düşüncesini paylaşır. İtirazlar olur. Tartışmalar olur, fakat kırıcı olmadan medeni bir şekilde gündem değerlendirilir. Fehmi Komutan elinde cep telefonu sürekli […]

Fehmi Komutan’ın Kıraathane 93’te oturuyoruz. Fırsat buldukça giderim. Gündüzleri farklı köylerden gelen insanlarla birebir sohbet ederiz. Geceleri basın emekçileri de gelir. İlginç bir yerdir. Her yaştan her görüşten müdavimleri vardır.
Tam bir demokrasi ortamı; herkes düşüncesini paylaşır. İtirazlar olur. Tartışmalar olur, fakat kırıcı olmadan medeni bir şekilde gündem değerlendirilir. Fehmi Komutan elinde cep telefonu sürekli haber sitelerinde dolaşır. Yeni bir gelişme varsa ‘Bak canım ağabeyim şu olmuş’ diye güncel haberi anında size ulaştırır.
Siyaset dışında ekonomik gelişmelerde konuşulur. Afyonkarahisar’ın gelişmesi konusunda yapılacaklar değerlendirilir. Günde dört ulusal beş yerel gazete bulunur. Kütüphanesinde çok sayıda kitap ve dergi vardır. Sohbete katılmak istemeyen gazetesini, dergisini, kitabını okur.
Hele mübarek ramazan ayında teravih sonrası asma altı sohbetlerinin tadına doyum olmaz.
Bana göre bir kültür evidir Kıraathane 93.

SİYASETTE DÜN DÜNDÜR
Seçim sonrası burada sohbetteyiz. Bir dostumuz geldi ve sohbete ortak oldu. Ve dedi ki: “Her türlü koalisyonda engel ve anahtar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanı 7-8 yıl öncesi Erdoğan olmalı. Zaman dikleşme değil uzlaşma zamanıdır.”
CHP’de uzun yıllar görev yapmış bir dostumuz AKP-CHP koalisyonuna karşıydı. Dedi ki: “AKP ile koalisyon olursak, yolsuzluğun hesabını nasıl soracağız? Son 5 yılda yapılanları unutup iktidar olmak uğruna ilkelerden vazgeçersek sonraki seçimde seçmende bizi sandığa gömer.”
Daha önce DSP’de önemli görevler yapan bir arkadaş, “Ülke menfaatleri her şeyin üzerindedir. 1999 yılında Rahşan Ecevit, eli kanlı katillerle ortak olmayız demesine rağmen ertesi gün DSP-MHP-ANAP koalisyonu kuruldu. Siyasette dün dündür. Bugün bugündür. Ülke iktidar sorunu yaşamasın” diyordu.

SEÇMEN TEPKİ KOYDU
Bir başkası ilginç bir örnek verdi: “Şu kahveden içeri girmeden, bu kahvede ne olup olmadığını göremeyiz. O nedenle içinde olmak lazım. Erozyona uğrayan devlet değerleri tamir edilmelidir. Bu nedenle AKP’siz koalisyon olmalıdır.”
Diğer bir arkadaş, “Bakın! Eğer AKP seçim sonrası tek başına iktidar olsaydı baskılar daha da artacaktı. Herkes yürek gümbürtüsü ile yaşıyordu. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere güç zehirlenmesi yaşadılar. Seçmen bunlara tepki koydu. Kulak çekeyim derken kulağı fazla çekti kopardı” diye yorum yapıyordu.

TÜRK MİLLETİNİN KANTARI BELİNDEDİR
Elinin tersi ile masaya vuran Fehmi Abi ise Şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Seçim bu kazananı kaybedeni olacak. Bu arada necip Türk milletinin kantarı da belindedir. Kuyumcu titizliği ile HDP’ye barajı aştırdı. CHP’ye sen bu ülkenin çimentosu olarak bize lazımsın. MHP’ye sensiz olmaz. AKP’ye zamanında çok hizmetlerin oldu tamam, fakat çok şımardın mesajını verdi’ canım ağabeyim” dedi.
Aslında Kıraathane 93 ülkemizin bir aynası. Seçim sonrası bir kaos var. Bu nasıl ve hangi yöntemle aşılır. Herkes buna kafa yoruyor. Öyle ki 7-8 çeşit hükümet alternatifleri ele alınıyor.
Bilinen bir şey var ki bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır