passo
“Hiperaktivite anne karnında başlar”

“Hiperaktivite anne karnında başlar”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Alparslan konuk olarak katıldı. Programda çocuklarda akademik başarısızlık, dikkat eksikliği, […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Alparslan konuk olarak katıldı.

Programda çocuklarda akademik başarısızlık, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve özgül öğrenme güçlüğü konusu değerlendirildi.

“Çocuk dikkatini, başlatma ve sürdürmede zorluklar yaşar”

Hiperaktivite bozukluğunun okul çağındaki çocuklarda sık görüldüğünü kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Alparslan, “Toplumda çocukluk çağında görülme oranı yüzde 5–10 arasındadır. Yani bu orana bakarak her sınıfta 1 ya da 2 tane, kimi zaman 3 tane çocuğun hiperaktivite bozukluğu taşıdığı söylenebilir. Zekâ düzeyi normal ya da normalin üzerinde olmasına rağmen dikkat, yoğunlaşma, hareketliliğe bağlı belirti veya bu nedenlere bağlı, kendisinden beklenen başarıyı gösteremeyen bir grup kız veya erkek çocuk vardır. Bizler hem ebeveynlerde hem de eğitmenlerde bu rahatsızlıkla ilgili farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Hiperaktivite bozukluğu çocuklarda daha çok akademik faaliyetlere katılımda isteksizlikle kendini belli eder. Çocuk dikkatini, başlatma ve sürdürmede zorluklar yaşar. Kimi zaman hareketlilik eşlik eder, kimi zaman ise eşlik etmez. Bu durumun tanısı çocukluk çağında konur. Biz buna hastalık demiyoruz, bu bir bozukluktur. Teşhisi muayene ederek, gözlemleyerek konulur. Bilgi kaynağımız daha çok anne ve babalarımız ile öğretmenlerimizdir” diye konuştu.

“Kız çocuklarda hiperaktivite erkek çocuklara göre daha az görülür”

Dikkat eksikliği ile hareketliliğin bazı çocuklarda birlikte, bazılarında ise ayrı ayrı görüldüğünü belirten Alparslan, “Ancak sıklıkla ikisi birlikte görülür. Kız çocuklarda hiperaktivite erkek çocuklara göre daha az görülür. Kızlarda daha çok dikkat eksikliğinin önde olduğu hiperaktivite görülür. Hiperaktivite anne karnında başlar. Anneden alacağımız bilgiler bizim için son derece önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sağlık Olsun programı Eylül ayında yeniden yayınlanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır