• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Hipertansiyon ihmale gelmez”
“Hipertansiyon ihmale gelmez”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Beray Çoker konuk olarak katıldı. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Çoker hipertansiyon hastalığıyla ilgili...
23 Mayıs 2017 14:12
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Beray Çoker konuk olarak katıldı. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Çoker hipertansiyon hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

“Hipertansiyon yüksek tansiyon anlamına gelir” diyen programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Beray Çoker, “Tansiyon da bildiğimiz gibi arter basıncı, yani atardamarlarımızın duvarına kanın yaptığı basınçtır. Bu basınç yüksek olduğu takdirde damarlar genişler, kanı daha fazla basınçla taşır. Hipertansiyon felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi sorunlara yol açabilir. Diğer yandan böbrek hastalıkları da, tansiyonun kendisine yol açabilir. Böbrek başka bir nedenle hasta olduğunda dahi, yüksek tansiyon üretebilir” şeklinde konuştu.

“Özellikle 30 yaşından sonra tansiyon ölçümü düzenli olmalıdır”

Hipertansiyonun belirtilerini bulantı, baş dönmesi, ense ağrısı, baş ağrıları ve tekrarlayan bulanık görme olarak sıralayan Çoker, “Hipertansiyon belirtilerini herkes ciddiye almayabilir. Genellikle baş dönmesi gibi durumları yorgunluğa, uykusuzluğuna bağlar. Oysaki tansiyon ölçmek çok kolaydır ve ihmal edilmemelidir. Özellikle 30 yaşından sonra tansiyon ölçümü düzenli olmalıdır. Ancak çok küçük yaşta da hiç küçümsenmeyecek kadar tansiyon hastası bulunur. Bugün çocuk yaştan itibaren fazla kilo ve obezite bir problem olduğu için fazla kilo aynı zamanda tansiyon problemlerini de beraberinde getirir” diye değerlendirmede bulundu.

“Hastanın yapabilecekleri hipertansiyon hastalığının tedavisinde çok önemlidir”

Hipertansiyonun tedavisinin iki aşamalı olduğunu belirten Çoker, “İlk kısmı hastanın hayatını düzenleyerek dikkat etmesi gerekenler, ikincisi ise doktorun hastayı takibidir. Öncelikle yüksek tansiyonun nereden kaynaklandığını bulmak gerekir. Böylece o hastalığa yönelik tedavi yapılarak o hastalık kontrol altına alınır. Bu sayede bir nedene bağlı tansiyon sorunu da çözülür. Kişide altta yatan bir böbrek hastalığa varsa, guatr hastasıysa ya da böbrek üstü bezlerine bağlı hormonal bir hastalığı varsa, öncelikle bunlar tedavi edilmeli ya da kontrol altına alınmalıdır. Böylece tansiyon da akabinde düzelir. Hastanın yapabilecekleri de hipertansiyon hastalığının tedavisinde çok önemlidir. Hasta kilolu ise, normal kilosuna dönmesi dahi tansiyonunun dengelenmesine yardımcı olur. Keza biraz bile kilo verdiğinde tansiyonunda olumlu anlamda bir değişim olacaktır” şeklinde konuştu.

Tansiyon hastalığında düzenli ilaç kullanımının önemli olduğuna dikkat çeken Çoker, bu konuda hastaların doktorun tavsiyelerine birebir uymaları gerektiğini belirtti.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında hipertansiyon tüm yönleriyle konuşuldu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa