passo
“HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır”

“HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya konuk oldu. Konya programda 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle AIDS hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. “HIV doğrudan bağışıklık sistemine zarar veren bir virüs olup bu virüsü taşıyan […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya konuk oldu.

Konya programda 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle AIDS hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

“HIV doğrudan bağışıklık sistemine zarar veren bir virüs olup bu virüsü taşıyan insanlar, HIV pozitif olarak adlandırılır” diyen Konya, “HIV, vücut direncini azaltarak insanların kolayca hasta olmasına neden olur. AIDS ise HIV virüsünün bağışıklık sistemini zayıflatmasından sonra ortaya çıkan hastalık hâlidir” diye konuştu.,

“Günümüzde hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildi”

HIV enfeksiyonunun ilk defa ortaya çıktığı 1980’li yıllardan bu yana tüm dünyada artarak yayılmaya devam ettiğini kaydeden Konya, “HIV enfeksiyonu, korunmasız her türlü cinsel temas, ortak enjektörlerle damar içi madde kullanımı ve enfekte kan ve kan ürünlerinin verilmesiyle ya da anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında veya doğum sonrasında emzirmeyle bulaşabilmektedir. Bulaşma yollarının çeşitliliğine bağlı olarak HIV enfeksiyonu tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Günümüzde hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler kaydedilmiş olup tedavi ile bulaştırıcılık önlenebilmekte ve enfeksiyonun anneden bebeğe geçişi engellenebilmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bulaş yolları anlatıldı

“HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır” diyen Konya, “Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolunun cinsel temas olması nedeni ile tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yoludur. Şüpheli durumlarda ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek test yaptırmak gerekir. HIV enfeksiyonu, HIV pozitif kişilerle aynı iş yerinde çalışmakla, aynı okulda okumakla, aynı ortamda bulunmakla, ortak çatal kaşık kullanmakla; dokunmak ve tokalaşmakla; telefon, kitap, defter gibi araçlar ile duş-banyo alanlarını, havuzları, tuvaletleri ortak kullanmakla, böcek ısırması ve sinek sokması ile bulaşmaz” diye konuştu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır