passo
İlçe Buluşması

İlçe Buluşması

İlçe Buluşması Ben sıkça karşılaşıyorum sizlerde sanırım karşılaştınız .Emirdağ İlçesinde oturanların bir kısmı kendilerini Eskişehir’e Hocalar ilçesi Uşak’a, Dazkırı Denizli’ye İhsaniye İlçesi Kütahya’ya kendini daha yakın görüyor. Çünkü Afyonkarahisar bir uçtan bir uca 200 km ye yakın bir mesafeyi barındırıyor bünyesinde. İlçelerle hemhal olmak Bu tesbiti yapan ve ilçeler ile daha fazla hemhal olmayı düşünen […]

İlçe Buluşması

Ben sıkça karşılaşıyorum sizlerde sanırım karşılaştınız .Emirdağ İlçesinde oturanların bir kısmı kendilerini Eskişehir’e Hocalar ilçesi Uşak’a, Dazkırı Denizli’ye İhsaniye İlçesi Kütahya’ya kendini daha yakın görüyor.
Çünkü Afyonkarahisar bir uçtan bir uca 200 km ye yakın bir mesafeyi barındırıyor bünyesinde.

İlçelerle hemhal olmak
Bu tesbiti yapan ve ilçeler ile daha fazla hemhal olmayı düşünen Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği bir proje başlattı. Bu projeye Vali Gökmen Çiçek te destek verince ilk buluşma Sandıklı İlçesinde oldu.
Bu toplantılarda Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda BYD Yönetim Kurulu üyesi Hüsnü Serteser ile E.K.Koop Başkanı ve BYD yönetim kurulu üyesi M.Emin Birliktir katılarak ilçenin ticari sosyal ekonomik hayatını da ilçe başkanları ile birlikte masaya yatırdı.
Geniş haberi gazetemiz sütunlarından takip edeceksiniz.
Biz burada bazı konuları paylaşmak istedik.
Önce Basın her daim söylediğimiz gibi ‘Halkın gözü kulağı ve sesi’ bunu yaparken de halk ile yönetenler arasında köprü görevini üstleniyor.
İlimizde radyo TV gazete ve internet siteleri yayınladıkları haberler ile bu görevi yerine getiriyor.
Eksiklik olarak ilçelerde olan biten konular…
Özelikle pandeminin her geçen gün arttığı günümüzde en ücra ilçede ne olup bittiğinden bi haberiz.Bu eksikliği kapatacak olan kim o ilçedeki basın çalışanı.
İlimize en fazla haber akışı Sandıklı ve Şuhut ilçelerinden geliyor.
Çünkü o ilçelerde belediye basın birimi ve ajans muhabirleri iyi çalışıyor.
Şimdi haber gelmeyen bir ilçedeki sıkıntı ve sorunu nasıl bileceksiniz?
Bu sorun ve sıkıntı dilendirilirse çözüm önerileri de gelir gelecektir.

Sandıklı da 1000 kişi serada istihdam ediliyor
Sandıklı toplantısı olmasaydı kamuoyu bu ilçede seracılıkta ki çoğunluğu kadın 1000 kişiye madencilikte ise 300 kişiye istihdam sağlandığını..
Yaz aylarında merkez nüfusun 50 binlere geldiğini ve asayiş sıkıntısı olduğunu, telefon dolandırıcılarının bu ilçeyi mesken tuttuğunu
Patates ürecilerinin 50 TL Nakliye desteği istediğini
Ziraat Odasının aktif 7 bin 500 kişiye hizmet verdiğini
İlçedeki sadece tek bir firmanın 20 milyon civarında haşhaş ihracatı yaparak ülke ekonomisine katkı sağladığını
Kumalar Dağından çıkan mavi mermerin 20 firma tarafından Çin’e ihracatının olduğunu, öğrenemeyecekti.

Önemli 4 sorun
Sandıklının önemli 4 sorununu Kaymakam Eflatun Can Turtop dile getirdi. Onları paylaşacak olursak:
Belediye ve Hükümet Konağı binalarının yenilenmesi…
Kültür Merkezi Kompleksi
Modern bir spor Salonu ihtiyacı ve
Otopark sıkıntısının devam ettiği bilgilerini mahallinde aldık.

Vali Çiçek
İki saate yakın süren toplantıda konuşmaları dikkatle dinleyen ve sürekli not alan Afyonkahisar Valisi Gökmen Çiçek geniş bir açıklama yaptı.
Vali nin gözü gibi baktığı Kadın Kültür Evi’nin çay içme merakından öte kadınlarımızın akademik olarak eğitildiği bir yer olarak düşünülmesi gerektiğini paylaşıyordu toplantıda.
Eğitim konusunda yeterince başarı sağlanmadığının altını izen Vali Çiçek’Bu tek kişinin üstesinden geleceği bir olay değil. Tüm katmanlar olarak harekete geçmeliyiz.Veli ziyaretleri yapalım.Sorgulanmaya açık olalım’ diyerek eğitime verdiği önemi kayda geçirdi.
Vali Gökmen Çiçek O toplantıda anlatılan sorunların bir kısmını anında çözüme kavuşturdu.
Sandıklı Turizm, orta ölçekli sanayi, tarım konusunda önemli bir ilçe.Bu ilçenin diğer ilçelere farkı Allahın lutfu sıcak su var.Bu sıcak su ile termal dışında ısınma ve seracılık ile çiçekçilik yapılıyor.
Özelikle pandemi yüzünden ekonominin sekteye uğradığı günümüzde üretmek,ihracat yapmak,mahsül elde etmek,çalışmak çabalamak önemli.Bu üretimler yapılırken ayak bağı olan meseleleri çözüme kavuşturmak elzemdi.
İlçenin sosyal kültürel ve ekonomik sorunlarının masaya yatırıldığı toplantı oldukça verimli geçti.
Önümüzdeki günlerde benzeri toplantılar devam edecek.

Afyon daha fazla tanıtılmalı
Yani
Afyonakarhisar Valililiği ve Basın Yayın Derneği ilçeleri dinleyecek.Haberlerini yaparak yazılı görsel işitsel ve internet medyasında o ilçendeki yapılanları yapılamayanları kamuoyu ile paylaşacak.
Marka kent Afyonkarahisar derken ilçeleri ile de kucaklaşmış ve en üst düzeyde dayanışmasını sağlamış Afyonkarahisar daha fazla tanıtımı olacak.
Ufkumuz açık.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır