Reklam

Reklam

passo
“İlimiz açısından durum pek iç açıcı değil”

“İlimiz açısından durum pek iç açıcı değil”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Türkiye İstatistik Kurumu’nun İllerde Yaşam Endeksi araştırması ilimiz açısından değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Afyon, yaşam memnuniyetinde Sinop’un ardından 2’nci sırada” Türkiye İstatistik Kurumu’nun İllerde Yaşam Endeksi araştırmasının kamuoyuyla paylaşıldığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Türkiye İstatistik Kurumu’nun İllerde Yaşam Endeksi araştırması ilimiz açısından değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
“Afyon, yaşam memnuniyetinde Sinop’un ardından 2’nci sırada”
Türkiye İstatistik Kurumu’nun İllerde Yaşam Endeksi araştırmasının kamuoyuyla paylaşıldığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu araştırmaya göre Afyonkarahisar genel ortalamada, Türkiye’nin ilk 10 ili arasında yer aldı. Çeşitli kategorilere göre ayrılan İller Yaşam Endeksi’nde Afyonkarahisar, konutta 33’üncü, çalışma hayatında 15’inci, gelir ve servette 47’inci, sağlıkta 13’üncü, eğitimde 48’inci, çevrede 49’uncu, güvenlikte 8’inci, sivil katılımda 24’üncü, altyapı hizmetlerine erişimde 34’üncü, sosyal yaşamda 11’inci ve yaşam memnuniyetinde ise Sinop’un ardından 2’nci sırada yer aldı. Bu açıklanan rakamlara göre ilimiz açısından durum pek iç açıcı değil” diye konuştu.
“Afyon’u hangi kategoriyle ikinci yaptılar?”
Bu tarz anketlere inanmadığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Daha önceki anket sonuçlarında Afyon sağlıkta ikinci sırada yer alıyordu. Hatta bunu sağlıkla ilgili yöneticiler de kullanmış ve altını çizmişlerdi. Bu süre içinde ne oldu da biz sağlıkta gerilere gittik? Eğitimde derslik ve öğretmen açığımız sürüyor. İdareciler değişmedi. Eğitimde ne oldu da 48’inci sıradayız? TÜİK’in yaptığı bu araştırmanın çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Yaşam memnuniyetinde Sinop birinci, Afyon ikinci sırada deniyor. Sinop bir sahil şehri. Diyelim birinci tamam ama Afyon’u hangi kategoriyle ikinci yaptılar? Ev ve yiyecek fiyatları İstanbul’dan pahalı. Bu anketi nerede yaptılar? Tiyatro yok, konser yok. Sadece 3-5 alışveriş merkezimiz var. Bu AVM’ler ilimiz insanını mutlu ediyorsa diyecek bir şey yok. Ama benim için mutluluk ölçüsü bunlar değildir. Bu anketlerle her ile boncuk dağıtılmış ve acemice hazırlanmış” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bu tarz anketler inandırıcı değil”
“Anket sonuçlarına inanmak isterim. Ama durum ortada” diyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Mutluluk göreceli bir kavramdır. Balın tadını bilmeyen bir insan balın eksikliğini hissetmez. Banyosu olmayan bir evde yıllarca yaşamış bir insan banyonun ne anlama geldiğini bilmez. Arabası olmayan bir insan arabanın eksikliğini hissetmez. Et yemeye, tatil yapmaya alışmamış bir toplum bunların eksikliğini aramaz. Ege’nin en geri kalmış ili olan Afyon’da çalışan insanların yüzde 70’e yakını asgari ücretle çalışıyor. Bu insanların çoğu taşradan geliyor. Ayrıca birçoğu 2–3 çocuk sahibi ve evleri kira. İşyerine yürüyerek gidip geliyor. Bir elbiseyi 5 sene, ayyakabısını ise yamatıp yamatıp giyiyor. Bu insanların meydana getirdiği ilimiz Sinop’tan sonra en mutlu ikinci il diye açıklanıyor. Ben bunu kendime hakaret kabul ediyorum. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını da biliyoruz. Pinpon topunu kriter alarak açıklanan enflasyon rakamlarına kimse inanmıyor. Bu tarz anketler inandırıcı değil” diye görüşlerini ifade etti.
“Şehirde yaşamak ise insana stres verir”
TÜİK’in araştırmasında değişik başlıklar bulunduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Konut, çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi başlıklar yer alıyor. Ben bu araştırmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Mutluluk köylü bir kavram. Sosyolojik olarak kırsalda yaşayan insanlar daha mutluyken kentte yaşayanlarda ise stres ve mutsuzluk oranı daha yüksek oluyor. Afyon’un 710 bin nüfusunun yaklaşık 200 bini kent merkezinde yaşarken, geri kalanı ise ilçe, kasaba ve köylerde yaşıyor. Köydeki insan daha mutlu olur. Stresi azdır. Trafik sorunu yoktur. Azla yetinmeyi bilir. Şehirde yaşamak ise insana stres verir. Sinop mesela ülkemizin en gelişmiş ili değil. Ama en mutlu insanlar Sinop’da yaşıyor. Sinop ilinde de kırsal nüfus yine fazla. TÜİK bu araştırmayı hem kırsalda hem de kent merkezlerinde yapıyor. Sinop’un birinci çıktığı araştırmada Afyon’un ikinci çıkması bence normaldir. Ama çevre illerden Isparta pek çok başlıkta bizden önde. Eğitimde de istediğimiz düzeyde değiliz. Sözün özü Afyon, bu ankete göre de bulunduğu konum açısından olması gereken yerde değil” şeklinde konuştu.
Programın son bölümünde Basın Odası ekibi vefat eden işadamı Mustafa Koç ile siyasetçi Kamer Genç’e rahmet dileyerek andılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır