passo
“İlimiz marka şehir olma yolunda ilerliyor”

“İlimiz marka şehir olma yolunda ilerliyor”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizin Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına dahil edilmesi konusu konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına giren şehirlerden birinin gastronomi dalında Afyonkarahisar olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Kaymağı, lokumu, sucuğu, keşkeği, patatesli ekmeği ve […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizin Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına dahil edilmesi konusu konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına giren şehirlerden birinin gastronomi dalında Afyonkarahisar olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Kaymağı, lokumu, sucuğu, keşkeği, patatesli ekmeği ve daha pek çok coğrafi işaret tescilli lezzetleri ile ünlü Afyonkarahisar mutfağı, Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına dahil edildi. İlimiz marka şehir olma yolunda hızla ilerliyor. İlimiz aynı zamanda Tarihi Termal Kentler Birliğine de üye oldu. Her iki gelişme de ilimize hayırlı olsun. Bu konuda büyük emek veren Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Gastronomide yaratıcı şehirler ağına dahil edilmemizin turizme mutlaka katkısı olacaktır. UNESCO’nun listesinde 7 konuda 246 şehir bulunuyor. Afyonkarahisar bu 246 şehir arasına girmiş oldu” diye konuştu.
“İlimizde birçok önemli etkinlik düzenleniyor”
UNESCO’nun Gastronomi alanındaki şehirler listesine girmemiz konusunda emek veren tüm yetkililere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “UNESCO gibi uluslar arası bir örgüt tarafından ilimizin yemek alanında başarılı bulunması oldukça önemlidir. Kırşehir ili ise müzik alanında bu listeye dahil oldu. Bu gelişme ilimizin tanıtımı açısından faydalı olacaktır. İlimize gelen turistler yemeklerimizi merak edip, daha uzun zaman geçireceklerdir. Bu konu iyi kullanılırsa para getirecektir. Afyonkarahisar’ın ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda sıklıkla yer alması hak ettiği yere ulaşmasını sağlayacaktır. İlimizde birçok önemli etkinlik düzenleniyor. Motokros yarışlarının ilimizde yapılması önemliydi. Afyonkarahisar’ın yemek alanında çok üst düzeyde olduğunu biz yaşayanlar zaten biliyorduk. Bu son gelişme ile tescillenmiş oldu” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“İlimizin UNESCO listesine girmesi önemli bir başarıdır”
Yereldeki bir değere uluslar arası bir paye verilmesinin önemli olduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bundan sonra gelecek turistler daha güvenle gelip, lezzetlerimizi tadacaklardır. Çünkü UNESCO ilimizi gastronomi alanında listesine almıştır. Daha önce güçlü bir firma turistler için su üretti. Ama Türk adı olduğu için çok fazla rağbet görmedi. Daha sonra Fransız uluslar arası bir markanın hakları alındı ve bu su markasının başına eklendi. Bunu gören turistler uluslar arası bu markayı tercih etmeye başladılar. İlimizin UNESCO listesine girmesi önemli bir başarıdır. Emek verenleri kutluyorum. Bu diplomayı Hatay ve Gaziantep nasıl kullanmış, neler yapılmış, bunları öğrenmemiz lazım. Bu şehirlerle işbirliği yapılmalı ve tecrübelerinden istifade edilmeli” diye konuştu.
Gazeteci Ahmet Tunca rahatsızlığı dolayısıyla bu hafta programa katılamadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır