passo
“İlimizde trafik yönetilemiyor”

“İlimizde trafik yönetilemiyor”

Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında bu hafta ilimizin trafik sorunu konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Trafik bence kültürle birlikte ele alınmalı” İlimizin en önemli sorunlarından birinin trafik olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “İnsanlarımız köy, belde ve ilçelerden […]

Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında bu hafta ilimizin trafik sorunu konusu değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Trafik bence kültürle birlikte ele alınmalı”

İlimizin en önemli sorunlarından birinin trafik olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “İnsanlarımız köy, belde ve ilçelerden ilimize kısa sürede gelirken, ilimizde ise trafik yoğunluğu nedeniyle gidecekleri yere daha geç sürede ulaşıyorlar. Otopark sorunu çözülemedi. Trafik bence kültürle birlikte ele alınmalı. Yayalara, sürücülere, esnafa, kısacası halkın her kesiminden insana büyük görevler düşüyor” dedi.

“Türkiye’de ise 18 milyon civarında araç var”

İlimizde trafik sorununu çözmeye kimsenin yanaşmadığını ve bu durumun en büyük sorun olduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “İlimizde trafik yönetilemiyor. Bu konudaki taraflar mevcut sistem kötü, başımıza iş açmasın, devam etsin diyorlar. Hepimizin bildiği gibi ilimiz ekonomi, eğitim gibi alanlar açısından ülkemizdeki iller arasında alt sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla araç sayısı açısından da Ege’deki sonuncu illerden birisi. İlçelerde dâhil ilimizde toplam 180 bin civarında araç bulunuyor. Türkiye’de ise 18 milyon civarında araç var. Yani ülkemizdeki araç sayısının yüzde biri ilimizde. Ama bu durum yönetilemiyor. Türkiye’nin hiçbir ilinde tek bir tane ağırlık merkezi yok. İlimizde ağırlık merkezleri dağıtılmıyor. Ataköy, Harbiş, Sahipata’nın kendi çarşıları oluşturulmadı. İnsanlar mecburen Uzun Çarşı’ya, Saraçlar’a geliyor. Bu da yoğunluğa neden oluyor” diye konuştu.

“Yollar günümüzün ihtiyacına cevap vermiyor”

Altmışlı yıllardan itibaren kırsaldan kentlere yoğun göçlerin yaşandığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu göçler trafik başta olmak üzere kentlerde birçok sorunun oluşmasına neden oldu. Devlet sorunlar karşısında çok arkadan geliyor, yetişemiyor. Sorun doğduktan sonra olaya müdahale etmeye çalışıyor. İlimizin ana caddelerinde çok uzun yıllardan beri köklü değişiklik maalesef yapılmadı. Kırklı yıllarda şehrimizin sokaklarındaki araç sayısı ile bugünkü araç sayısı tabii ki aynı değil. Yollar günümüzün ihtiyacına cevap vermiyor. Zamanında yöneticilerimizin öngörüleri yetersiz olduğu için yıllar sonrası maalesef düşünülmemiş. İleriyi gören insanlara ihtiyacımız var. Dolmuşlar en basit ulaşım araçları. Batıda dolmuş diye bir şey kalmadı. Bizde ise yoğun bir şekilde devam ediyor. Yayalarımız neredeyse şehrimizin sokaklarında yürüyecek yer bulamıyor. Araçlar gelişigüzel park ediyorlar. Bunun çözümü isteyen istediğini yapsın mantığından uzaklaşmaktır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bence en büyük sorun yol kenarına park edilen araçlar”

Şehrin trafiğinin sorumluluğunun Belediye Başkanı’nda olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Şehrin sorunlarını çözsün diye insanlar bir başkan seçiyorlar. Belediyeler yörelerindeki sorunları çözmek için var. İlimizde Kurtuluş Caddesi, Mecidiye ve Anbaryolu gibi merkezi yerlerde trafik sorunu var. Buralar otopark gibi kullanılıyor. Yolun bir tarafında tek sıra araçlar var. Özellikle Kurtuluş Caddesi’nde tek sıra park olmasa yol trafik için yeterli olacak durumda. Bu kadar çok aracın park edebilmesi için yolun sağına ve soluna çok katlı otopark yapılması gerekli. Bence en büyük sorun yol kenarına park edilen araçlar. Anbaryolu’nda bu durum çok çirkin bir görüntü yaratıyor. Yetkililer bunu engelleyemiyoruz dememeli. Kanunla, nizamla bu durum engellenmelidir. Denetimler yapılmalıdır” diye konuştu.

Dinleyicilerin soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır