passo
İlimizde yaşayan insanlar ne kadar mutlu?

İlimizde yaşayan insanlar ne kadar mutlu?

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası’nda bu hafta TÜİK’in yaptığı araştırma neticesinde ilimizin Sinop’un ardından en mutlu ikinci il olarak açıklanması değerlendirildi. Programda her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla yer aldılar. “İkinci olmamızın en önemli nedeninin trafikteki rahatlama” Geçtiğimiz günlerde TÜİK’in yaptığı araştırma neticesinde ilimizin […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası’nda bu hafta TÜİK’in yaptığı araştırma neticesinde ilimizin Sinop’un ardından en mutlu ikinci il olarak açıklanması değerlendirildi.

Programda her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla yer aldılar.

“İkinci olmamızın en önemli nedeninin trafikteki rahatlama”

Geçtiğimiz günlerde TÜİK’in yaptığı araştırma neticesinde ilimizin en mutlu ikinci il olarak açıklandığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “TÜİK’in bu araştırmasında ikinci olmamızın en önemli nedeninin trafikteki rahatlama olduğu belirtildi. Bu araştırma neticesinde ilimizde yaşayan insanların en mutlu ikinci ilde yaşadıkları açıklanmış oldu. En mutsuz iller ise Tunceli ve Hakkâri olarak açıklandı. Yaşanabilir iller sıralamasında alt sıralarda yer alırken TÜİK’in bu araştırmasına göre ikinci il olduk” diye konuştu.

“Bence bu sonuçlar gerçekçi değil”

TÜİK’in yaptığı bu araştırmaya göre ikinci en mutlu il olmamızın inandırıcı olmadığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Eğitimde ülke genelinde 56.sıradayken, bu kadar öğretmen açığı varken, eğitim iyi değil diye memurlar ilimize atanmayı istemezken bu araştırmaya göre ilimizdeki insanların eğitimdeki memnuiyeti 88,9 olarak açıklandı. Bence bu sonuçlar gerçekçi değil. TÜİK bu araştırmalarının neticesinde rakamları toplarken hata yapmış olabilir. İlimizdeki insanların 94,2’si bu araştırmaya göre trafikten memnunmuş. O zaman biz niye seçim boyunca tüm başkan adaylarına ilimizin trafiğini sorduk? Trafikte sorunlar var. Biz Afyon’da yaşıyoruz. TÜİK memurları kimlerle görüştü, bilmiyoruz. Ben uzun yıllardır Afyon’da yaşıyorum. Çok mutlu olana pek rastlamadım” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“İlimiz boşanmada ülke sıralamasında 7.sırada”

TÜİK’in bu araştırmasına inanmadığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “İlimizde yaşayan insanların mutlu olması için çok az, mutsuz olmaları içinse çok fazla sebep var. Mesela ben Afyon’da mutlu değilim. Düşünen, araştıran, yazan, programlar yapan bir insan olarak mutlu değilim. Benim gibi düşünen insanlarında mutlu olmadıklarını biliyorum. İlimiz boşanmada ülke sıralamasında 7.sırada. İnsanlarımız nasıl mutlu olabilir bu durumda? Eşler mutlu oldukları için mi boşanıyorlar? Boşanmalar artarken, evlenenlerin sayısı ise düşüyor. İlimizde çalışanların büyük bir bölümü asgari ücret alıyor ve geçinmeye çalışıyor. Bu durumda nasıl mutlu olsunlar? Bu kadar sorunla mücadele eden insanların olduğu bir ilin en mutlu ikinci il olarak açıklanmasına şaşmamak mümkün değil” diye değerlendirmede bulundu.

“Bu konu ilimize artı bir değer katar”

TÜİK’in araştırmasını duyduğunda mutlu olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu haber ilimiz açısından güzel bir haberdir. Ortada bilimsel bir araştırma var. TÜİK bu işi oldukça ciddi yapıyor. Afyon’un en mutlu ikinci il olarak açıklanması TÜİK’e bir kazanç sağlamaz. Bu bilimsel bir çalışmadır. Ben eğitimde çok kötü durumda olduğumuza inanmıyorum. Afyon keşke birinci il olsaydı da ilimizin giriş-çıkışlarına, ‘Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı iline geldiniz’ diye yazabilseydik. Bu konu ilimize artı bir değer katar. İlimizin eksikleri olabilir, bunları söyleyelim. Ama Afyon insanların kahredeceği, yaşamak istemeyeceği bir il de değil. İlimiz yaşamak için son derece rahat bir ildir” dedi.

Programın ikinci bölümünde yeni çıkan MİT yasası ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri değerlendirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır