passo
İlkyardım hayat kurtarır

İlkyardım hayat kurtarır

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına İlkyardım Arama ve Kurtarma Dayanışma Derneği (İLKAD) Başkanı Hüseyin Çalışkan Gün FM’in konuğu oldu. İLKAD’ın 2020 yılının Ocak ayında kurulduğunu söyleyerek tüm vatandaşları ilkyardım bilinçlendirme eğitimi almak üzere derneklerine beklediklerini söyledi. Programda ilk yardımın tanımına değinen Çalışkan, “Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına İlkyardım Arama ve Kurtarma Dayanışma Derneği (İLKAD) Başkanı Hüseyin Çalışkan Gün FM’in konuğu oldu. İLKAD’ın 2020 yılının Ocak ayında kurulduğunu söyleyerek tüm vatandaşları ilkyardım bilinçlendirme eğitimi almak üzere derneklerine beklediklerini söyledi.

Programda ilk yardımın tanımına değinen Çalışkan, “Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır” diye konuştu.

“112 merkezi tarafından sorulan sorulara net bir şekilde cevap verilmeli”

“Olay,kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmelidir” diyen Çalışkan, “Ülkemizde ilkyardım gerektiren her durumda telefon iletişimleri, 112 acil telefon numarası üzerinden gerçekleştirilir. Sakin olunmalı ya da sakin olan bir kişinin araması sağlanmalı. 112 merkezi tarafından sorulan sorulara net bir şekilde cevap verilmeli. Kesin yer ve adres bilgileri verilirken, olayın olduğu yere yakın bir caddenin ya da çok bilinen bir yerin adı verilmeli. Kimin, hangi numaradan aradığı bildirilmeli. Hasta/yaralının adı ve olayın tanımı yapılmalı. Hasta/yaralı sayısı ve durumu bildirilmeli. Eğer herhangi bir ilkyardım uygulaması yapıldıysa nasıl bir yardım verildiği belirtilmeli. 112 hattında bilgi alan kişi, gerekli olan tüm bilgileri aldığını söyleyinceye kadar telefon kapatılmamalıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Programın sonunda İlkyardım Arama ve Kurtarma Dayanışma Derneği (İLKAD) Başkanı Hüseyin Çalışkan dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır