passo
İlla ki demokrasi

İlla ki demokrasi

Uzun bir aradan sonra Mustan Emmi dün yanıma geldi. Daha önceki bir yazımda da anlatmıştım. Fakat hatırlatmakta yarar var: Mustan Emmi, Sandıklı Baştepe köyünde çiftçilik yapıyordu.80’li yaşlara merdiven dayamış. Şöyle dikkatli baktım. Tarlada bayırda yazın kavurucu sıcakta, kışın dondurucu soğukta çalışmasından yüzündeki çizgiler iyice derinleşmiş. Eli nasırlaşmış. Yürümekte zorlanıyor. Boyu da küçülmüş. Fakat beyni sağlam. […]

Uzun bir aradan sonra Mustan Emmi dün yanıma geldi. Daha önceki bir yazımda da anlatmıştım. Fakat hatırlatmakta yarar var:
Mustan Emmi, Sandıklı Baştepe köyünde çiftçilik yapıyordu.80’li yaşlara merdiven dayamış.
Şöyle dikkatli baktım. Tarlada bayırda yazın kavurucu sıcakta, kışın dondurucu soğukta çalışmasından yüzündeki çizgiler iyice derinleşmiş. Eli nasırlaşmış. Yürümekte zorlanıyor. Boyu da küçülmüş.
Fakat beyni sağlam.
Şimdi aramızda geçen sohbeti sizlerle paylaşmak istiyorum:
Oturdu. Çayından bir yudum daha aldıktan sonra başını pencereye doğru çevirdi:
– “Evlat epeydir aklımdasın ancak kış kıyamet Sandıklı ya gelemedim. Havalar düzeldi. Bir bakalım bizim muhasebeci ne yapıyor?”

CHP’NİN SEÇİM BİLDİRGESİ İLGİ ÇEKİYOR
– “Sağ olasın Mustan Emmi. Sağlık sıhhat yerinde mi?”
– “Yok yaramaz bir şey evlat. Bizim gayri bir ayağımız çukurda (Rahmetli babam da çok sık kullanırdı bu sözü) Amma velakin neler oluyor bu memlekette? Kafam yine karıştı. Ben hayatımda sol partiye oy vermedim. Menderes ile gözümü açtım. Demirel, Özal, Erbakan ve Erdoğan’a oy verdim. Şimdi bu Kılıçdaroğlu biz emeklilere bayramlarda 2 maaş verecekmiş. Aklım yatıyor inan. Bu sefer altı ok’a basasım var!”
– “Bu konuda Kılıçdaroğlu noterden imzalı belge sundu. Sözümüz söz. Biz emekliye dini bayramlarda iki maaş vereceğiz dedi!”
Gözleri parlıyor.
– “Hadi hayırlısı bakalım!”
– “Evlat ben yıllarca çiftçilik yaptım. Şükür şimdi de oğlanlar bir avuç toprağımızda işe devam ediyor. Şu pata (patates) fiyatına aklım yatmadı.”
– “N’oldu ki?”

BİZ ÜRETİYORUZ PARAYI ARACILAR KAZANIYOR
– “Biz yağmur kar kış demeden pate yetiştirmekteyiz. 1 liraya sezonda zor satıyoruz. Dün TV’de duydum. Bizim Afyon patesı böyyük şehirlerde 6, hatta 7 liraya satılıyormuş. Altın gibi sarı pate. Biz 1 liraya satarken mazotu, elektriği, ırgatı, tohumu, gübresi, çapası hepsi masraf. Yine de bereket versin dedik. Adamlar 7 katına satıyor. Kan beynime çıktı valla.. Hadi diyelim ki bir lira nakliyesi deposu etsin. 1 lira da kar koy. Etti üç lira.7 lira çok. Olcek iş mi bu yav. El insaf!’
– “Bak Mustan Emmi! Sadece patateste değil, sebze, meyve ve diğer arpa buğday gibi tahıllarda da durum aynı. Çiftçiden bire alınan tüketiciye 7 ye satılıyor. Bu fark aracı ve komisyoncunun cebine giriyor. Kılıçdaroğlu, ‘Bu aracıları kaldıracağım. Üreten ile tüketen arasında kimse olmayacak’ diyor.”
– “E mazot hakketen 1.5 lira olur mu?”
– “Neden olmasın? Gemilere yatlara vergisiz mazot veriliyor. Bu 1,5 lira olacak herkese değil. Sadece çiftçilik yapan ve tarımda kullanılan mazottan vergi alınmayacak. Afyon’a geliyor perşembe günü Kılıçdaroğlu, Hasan abi getirsin. Gel bir de kendi kulaklarınla duy bakalım dediklerini.”
– “Tamam. Ağrım sancım olmazsa geleyim, söz. Malum yaşlılık; dizlerim tutmuyor. Şimdi bana müsaade.”

ADİL PAYLAŞIM İÇİN DEMOKRASİ VE CUMHURİYET
Mustan Emmi’yi yolcu ettim.
Anlıyorum ki ekonomik vaatler ilgi çekiyor.
Bu ülkede, adil paylaşım olmadığı için mağdur olan milyonlarca Mustan Emmi var. Acilen adil paylaşıma ihtiyaç var. Öyle ki bu ülke kaynaklarının yüzde 80’ni nüfusun yüzde 20’lik kısmı alıyor.
Kalan yüzde 20 kaynak ise nüfusun yüzde 80’e düşüyor.
Adil paylaşım olması için demokrasi ve cumhuriyet elzemdir.
Demokrasinin olmadığı veya sekteye uğradığı yönetimlerde insanlar korkar, insanlar susar. İnsanlar sorgulayamaz.
Hak, hukuk, adalet yoktur. Yolsuzluk, yoksulluk yasaklar çoktur.
İşte bu nedenle geleceğe sahip çıkmak adına illa ki demokrasi, illaki cumhuriyet.
Unutulmayalım ki;
Tarihin en güzel yerinde son sözü inanan ve direnenler söyler.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır