• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“İnsan haklarını korumak, insan onurunu korumaktır”
“İnsan haklarını korumak, insan onurunu korumaktır”
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayının konuğu İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve AKÜ...
11 Aralık 2017 16:24
Font1 Font2 Font3 Font4

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayının konuğu İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve AKÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne oldu.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’yle ilgili konuşan Fişne, “İkinci Dünya Savaşı sonrasında 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kabul edilmiştir. İnsanların yaşama ve korunma talebini karşılama amacı doğrultusunda onlara çok çeşitli hak ve özgürlükler tanıyan beyannamenin kabulünü takip eden yıllarda 10 Aralık tüm dünya ülkeleri ve ülkemizde İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. İnsan Hakları Beyannamesi insanın insan olmaktan kaynaklanan değerini vurgulayan, onun hak ve özgürlüklerini tanıyan ve tanıtan bir beyannamedir. İnsan haklarının anayasası olarak tanımlanan bu beyanname, insana onurlu bir yaşam sağlamak için herkesin, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal düşünce, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş vb. herhangi bir ayrım gözetmeksizin beyannamede yer alan bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanabileceğini hüküm altına almıştır” şeklinde konuştu.

“28 kamu kurumunda İnsan Hakları Başvuru kutusu var”

Başbakanlıkça 2003 tarihinde yeniden düzenlenen İl ve ilçe İnsan Hakları Kurulları’nın görevlerinden söz eden Fişne, “İlk olarak insan hakları ihlal iddialarını incelemek ve araştırmaktır. Ayrıca insan haklarının korunması ve insan hak ve özgürlüklerinin kullanılmasının önündeki engeller ile hak ihlallerine yol açan sosyal, siyasi, hukuki ve idari sebepleri incelemek, araştırmak ve bunların çözümüne ilişkin valilik veya kaymakamlık makamında önerilerde bulunmaktır. Her türlü ayrımcılığın önlenmesi için gerekli çalışmaları yapmak ve idarenin uygulamalarında vatandaşlara hoşgörü ve nezaketle yaklaşılmasını sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları yapmak da kurulun görevleri arasındadır. Afyonkarahisar ilinde insan haklarına ilişkin ihbar, dilek, talep ve şikayeti olan kişiler başvurularını Afyonkarahisar Valiliği İl İnsan Hakları il masasına veya il genelindeki 28 kamu kurum ve kuruluşunda bulunan İnsan Hakları Başvuru Kutularına başvuruda bulunabilirler. İnsan Hakları Kurullarına posta, e-posta veya başvuru kutusu yoluyla yapılan başvurularda başvuru sahibinin açık adresinin belirtilmesi halinde yapılan işlemin safhaları veya sonucu hakkında en geç 30 gün içinde başvuru sahibine Kurul başkanlığınca bilgi verilecektir” diye değerlendirmede bulundu.

İnsan hakları hepimiz için diyen Fişne, “İnsan haklarını korumak, insan onurunu korumaktır” dedi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Fişne yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür etti. Akar ise Fişne’ye çalışmalarında başarılar diledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa