passo
“İnsanlar hep genç kalmak ve güzel olmak isterler”

“İnsanlar hep genç kalmak ve güzel olmak isterler”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programda Yıldırım estetik cerrahi hakkında bilgiler verdi. “İnsanı genelde yüzü, alnı, elleri yaşlı gösterir” Estetik cerrahinin güzelleşmek ve gençleşmek için […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı.
AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programda Yıldırım estetik cerrahi hakkında bilgiler verdi.
“İnsanı genelde yüzü, alnı, elleri yaşlı gösterir”
Estetik cerrahinin güzelleşmek ve gençleşmek için yapılan ameliyatlar olduğunu kaydeden Yıldırım, “İnsanlar hep genç kalmak ve güzel olmak isterler. Bazı kişiler bulundukları yaştan daha yaşlı görünebilirler. İnsanı genelde yüzü, alnı, elleri yaşlı gösterir. İnsanın yüzü çok önemlidir. Yüzdeki, alındaki, göz etrafındaki kırışıklıklar kişiyi yaşlı gösterir. Mesela sarkık bir boyun kişiyi yaşlı gösterir. Yaşla birlikte yanaklar ve burun aşağıya doğru düşer. Tüm dokular yerçekimiyle aşağıya doğru düşerler. Bizler estetik cerrahi ile kişiyi gençleştirmek için bu dokuları yukarıya kaldırıyoruz. Yukarıya doğru kaldırıp kişiyi daha genç ve güzel göstermiş oluyoruz. Mesela alın kırışıklıkları için alın germe ameliyatı yapılır. Alın germe ameliyatında saçlı derinin içinden bir kesi yapılır. Alnı geriyoruz ve kaşlar da yukarıya kalkmış oluyor. Kaşların da aşağıya doğru düşmesi bir yaşlılık belirtisidir. Aynı zamanda göz kapaklarının bollaşıp sarkması da bir yaşlılık belirtisidir. Yine estetik cerrahi de yapılan bir diğer operasyon da kaş kaldırma operasyonlarıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Çok ince derili yerlerde fazla iz kalmaz”
Tüm estetik ameliyatlarda amacın izleri gizlemek olduğunu aktaran Yıldırım, “Görünür yerde bir kesi yapılarak ya da belirgin bir kesi yapılarak estetik ameliyat olmaz. İzler gizli yerde kalmalıdır. Örneğin göz kapağı çok ince derili olduğu için iz kalmaz. Çok ince derili yerlerde fazla iz kalmaz. Yüz germe ameliyatlarında kulak önünden bir kesi yapılır ve iz orada gizlenmiş olur. Oradan dokuları serbest bırakarak, yanağı kulağa doğru çekiyoruz. Sonuç olarak yüz daha gergin ve kırışıksız bir hal almış oluyor” diye konuştu.
“Tüm dünyada estetik ameliyatlara olan talep artmaktadır”
Tarih boyunca tüm insanların, özellikle kadınların hep genç kalmak istediklerini belirten Yıldırım, “Bu istek insanlarda olduğu için tüm dünyada estetik ameliyatlara olan talep artmaktadır. Mesela şu anda ABD’de en fazla yapılan ameliyatlar estetik ameliyatlardır” dedi.
Dinleyicilerin yoğun sorularıyla katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır