passo
“İnsanoğlu çevreye sürekli zarar veriyor”

“İnsanoğlu çevreye sürekli zarar veriyor”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla çevre sorunları ele alındı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “18 yılda 600 baraj yapıldı” Çevre sorunlarına dikkat çekmek için tüm dünyada kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün önemli olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla çevre sorunları ele alındı.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“18 yılda 600 baraj yapıldı”
Çevre sorunlarına dikkat çekmek için tüm dünyada kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün önemli olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu gün dolayısıyla yayınladığı mesajında başlatılan ağaçlandırma seferberliği ile son 18 yılda 5,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma ve ormancılık faaliyetinin yürütüldüğünü ve 5,2 milyar fidanın toprakla buluştuğunu söyledi. Eroğlu mesajında, ‘Orman alanlarını ise 22.9 hektara kadar yükselttik. Son 18 yılda 600 baraj 590 hidroelektrik santralini hizmete sunduk’ dedi. Bu kadar ağaçlandırma yapılıp yapılmadığı Sn. Eroğlu’na sorulmuştu. O da inanmıyorsanız gidip sayın şeklinde cevap vermişti. Çevreyi korumak ve gelecek nesillere yeşil bir çevre bırakmak hepimizin görevi olmalı” şeklinde konuştu.

“Ne şehirler şehir gibi, ne de çevre çevre gibi”
Günümüzde çevrenin yok edildiğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bugün Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var ama ne şehirler şehir gibi, ne de çevre çevre gibi. Ayrıca şehircilikle ve çevreyle ilgili başka bakanlıklarda var. Ama durum ortada. Kaç gündür Marmara Denizi’nde olup bitenleri görüyoruz. Bazıları bu durumdan dolayı mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesini sorumlu tutuyor. Biraz geriye gidip baktığınızda bu başkandan önce de kirlilik olduğunu görüyorsunuz. Neredeyse denizin tamamında müsilaj yani deniz salyası var. Yine Kaz Dağları’nda olup bitenleri biliyoruz. Rize İkizdere’de yaşananlar herkesin malumu. Bu yaşanan çevre sorunlarının sıkıntılarını ileriye gittikçe daha çok göreceğiz” dedi.

“Günümüzde göllerden, nehirlerden su içemezsiniz”
Doğduğu zamandan bu yana geçen süreyi değerlendiren Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ben çocukken Akarçay’dan rahatlıkla su içebilirdiniz. Yine Eber Gölü’nün ortasında kayıkla giden biri susadığında gölden rahatlıkla su içebilirdi. Bize Coğrafya derslerinde Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz gibi akarsularımız anlatılırdı. Bugün maalesef birçoğu kayboldu. Günümüzde göllerden, nehirlerden su içemezsiniz. Hava kirliliği, çarpık kentleşme, şehirlerin aşırı büyümesi gibi birçok sorun var. Çevre konusunda 40 yılda bu kadar geriye düşmüşüz. Gelecekte kim bilir neler olacak? Maalesef dünya çevre açısından felakete doğru gidiyor. Günümüzde de bu sorunların en yoğun olduğu günlerdeyiz” diye konuştu.

“Marmara Denizi alarm veriyor”
Ağaçlandırma konusunun önemli olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Geçmişte bazen aynı alanın defalarca ağaçlandırıldığını hatırlıyorum. Maalesef böyle şeyler yaşandı. Günümüzde çok fazla baraj yapıldı. Barajlar yapılınca bereket mi arttı? Biz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkedeyiz. Maalesef denizlerimizi kirlettik. Marmara Denizi alarm veriyor. Denizlerimiz var ama biz İskandinav ülkelerinden gelen balıkları yemek zorunda kalıyoruz. Yine deniz kenarlarına balık çiftlikleri kuruyorlar. Bunlarda denizi kirletiyorlar. Oysa denizden normal koşullarda yetişmiş balıkları yememiz gerekmez mi? Maalesef insanoğlu çevreye sürekli zarar veriyor” diye değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır