passo
İnternet sitelerini sıkıntılı günler bekliyor

İnternet sitelerini sıkıntılı günler bekliyor

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Basın İlan Kurumu’nun (BİK) hazırladığı, internet haber sitelerinin resmi ilan alma şartlarını düzenleyen yönetmelik konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. BİK toplantısında kabul edilen internet haber sitelerinin resmi ilan alabilmesini düzenleyen yönetmeliğin katı kurallar getirdiğini belirten […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Basın İlan Kurumu’nun (BİK) hazırladığı, internet haber sitelerinin resmi ilan alma şartlarını düzenleyen yönetmelik konuşuldu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

BİK toplantısında kabul edilen internet haber sitelerinin resmi ilan alabilmesini düzenleyen yönetmeliğin katı kurallar getirdiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Buna göre internet haber siteleri Türkiye genelini kapsayan yayın organları için “Genel Kategori”, 1’inci Kategori için İstanbul, 2’nci Kategori için Ankara ve İzmir, üçüncü, dördüncü ve beşinci kategori olarak altı kategoride ele alınacak. Afyonkarahisar dördüncü kategoride yer alıyor. 4’üncü kategori için 6 çalışan şartı yer alıyor. Günlük yayımlanacak asgari haber sayısı ilimizin bulunduğu kategoride 40 haber,10 bin tıklanma ve 30 bin görüntülenme şartı ve 24 ay bekleme süresi bulunduğu bildirildi. Bu şartlara bakıldığında ilimizde 1-2 site kalır.Yani beklentiler boşa çıktı” dedi.

Resmi ilan alan gazetelerde zararda

Basın İlan Kurumu’nun gazetelerin yaşamaları için gayret gösterdiklerini kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Buna rağmen birçok gazete zarar ediyor. Bu yeni yönetmelikle birlikte gazeteler daha da sıkıntı çekecek. Çünkü pastaya internet siteleri de dahil edilmiş olacak. Radyo ve televizyonların başında RTÜK bulunuyor. Gazetelerin RTÜK’ü ise Basın İlan Kurumu diyebiliriz. Ben bu yönetmelikle getirilen şartların yumuşatılacağını düşünmüyorum.Haber verme konusunda internet siteleri daha düzenli olacağını görüyorum.Habercilik önemli.Bu manada işini de iyi yapan ve şartlara uyum gösterenler ayakta kalacak.Sonuçta siteleri sıkıntılı günler bekliyor” diye konuştu.

İnternet sitelerinin kurulması kolay

Medyada çalışan sayısı arttıkça gelirlerin düştüğüne işaret eden Gazeteci Ahmet Tunca, “BİK gazetelere verilen ilanları eşit dağıtmaya gayret ediyor. Eskiden böyle değildi. İlimizde yüzün üzerinde site var. İnternet sitelerinin kurulması kolay. İnternet medyasında çalışanlar yıllardır ilan alabilmek için mücadele ediyor. Ama bu yeni yönetmelikle ağır şartlar getirildi. Bana göre ayakta kalmaları için destek verilmeli. Örneğin 6 çalışan şartı 2’ye düşürülebilir.Şu an görünen internet çöplüğü olacak gibi.” dedi.

Sosyal medya en özgür medya

Yerel basına devletin ilanla verdiği desteğin ne kadar doğru olduğunun tartışılması gerektiğini söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu sistem basını iktidara, bürokrasiye bağlı hale getiriyor. Yerel gazeteler resmi ilan gazeteciliği yapmak zorunda kalıyor. Kamunun finanse ettiği medyadan hayır gelmez. Bu durumda özgür olamazlar. Günümüzde Türkiye’nin en önemli medyası sosyal medya oldu. Gündemi sosyal medya belirliyor. Özgür basının yerini, özgür sosyal medya aldı” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır