passo
“İntiharı önlemek birçok kişinin çabasını gerektirir”

“İntiharı önlemek birçok kişinin çabasını gerektirir”

Gün FM’de 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle bir yayın düzenlendi. Yayına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı’nda görevli Psikolog Fuat Öztürk konuk olarak katıldı. İntiharın her yaştan insan için küresel olarak en önemli 20 ölüm sebebi arasında olduğunu söyleyen Psikolog Fuat Öztürk, “Her 40 saniyede bir intihara denk gelen 800 binden fazla ölümden […]

Gün FM’de 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle bir yayın düzenlendi. Yayına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı’nda görevli Psikolog Fuat Öztürk konuk olarak katıldı.
İntiharın her yaştan insan için küresel olarak en önemli 20 ölüm sebebi arasında olduğunu söyleyen Psikolog Fuat Öztürk, “Her 40 saniyede bir intihara denk gelen 800 binden fazla ölümden sorumludur. Kaybedilen her bir yaşam, birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil eder. Her bir intihar yaklaşık 135 kişiyi şiddetli üzüntü veya başka şekilde etkiler. Bu da yılda 108 milyon kişinin intihar davranışından derinden etkilendiği anlamına gelir” diye konuştu.
“Koordine bir şekilde işbirliği yapmalıyız”
“İntiharı önlemek birçok kişinin çabasını gerektirir” diyen Öztürk, “Aile, arkadaşlar, iş arkadaşları, topluluk üyeleri, eğitimciler, dini liderler, sağlık uzmanları, siyasi yetkililer ve hükümetleri kapsar. İntiharı önleme, birey, sistem ve topluluk düzeyinde çalışmayı kapsayan bütünleştirici stratejiler gerektirir. Araştırmalar intiharı önleme çabalarının çoklu seviyelere yayılması ve çoklu müdahaleler içermesi durumunda daha etkili olacağını göstermektedir. Bu, sosyal ve politika reformları içeren ve topluluk içerisinde ortaya çıkan müdahalelerin yanı sıra doğrudan bireylere verilen müdahalelerin de dahil edilmesini gerektirir. İntihar davranışının önlenmesinde ortak hedefimize ulaşmak için bizler toplumun üyeleri olarak çok disiplinli bir yaklaşım kullanarak koordine bir şekilde işbirliği yapmalıyız” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır