passo
İşgal Günlerinde Afyonkarahisar II yayınlandı

İşgal Günlerinde Afyonkarahisar II yayınlandı

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programın Mayıs ayı bölümü dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Özpunar’ın son kitabı Anılar ve Fotoğraflarla İşgal Günlerinde Afyonkarahisar II konuşuldu. Anılar ve Fotoğraflarla İşgal Günlerinde Afyonkarahisar I isimli kitabı 2011 yılında yayımladığını belirten Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, […]

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programın Mayıs ayı bölümü dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Özpunar’ın son kitabı Anılar ve Fotoğraflarla İşgal Günlerinde Afyonkarahisar II konuşuldu.
Anılar ve Fotoğraflarla İşgal Günlerinde Afyonkarahisar I isimli kitabı 2011 yılında yayımladığını belirten Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “Kitabın ikincisini ise geçtiğimiz ay yayımladım. Bu yeni kitabı hazırlarken birinci kitapta yer verdiğimiz hatıraları kitabın dışında tutmaya gönlümüz razı olmadı. Zira artık mevcudu kalmayan ilk kitabımızda ki anıları okuyamayan, kitabı arayan pek çok insan vardı. Hal böyle olunca bu hatıralara da yer vererek bir bütünlüğü sağlamış olduk” diye konuştu.
“İşgal günlerine dair daha yazılacak elbette çok şey var”
Yunanlıların gerek işgal döneminde gerekse kaçarlarken halka pek çok zulümler yaptığını belirten Özpunar, “Kitabımızda bunların çok az bir kısmını okuyacaksınız. İşgalle birlikte başlayan ve Büyük Taarruz sonrasında Türk ordusunun önünden kaçarken doruğa çıkan yağma, katliamlar, yakıp, yıkma gibi organize davranışları, tarafsız olduğu bilinen batılı gazeteci-yazarlar dahi dile getirmişlerdir. İşgal günlerine dair daha yazılacak elbette çok şey var. Kısmet olursa bu serinin devamında onlara da yer vereceğiz. Gönlümüzden geçen bir başka çalışma ise elbette ki bu karanlık günlere bir son veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, komutanlarımızın, kahraman Mehmetçiklerimizin o günlere dair anılarını, fotoğraflarını bir araya getirmek” şeklinde konuştu.
Kitapta İhsaniye, Bayat, Sinanpaşa ve Emirdağ ilçelerimiz ile bağlı köylerinde işgal yıllarında yaşananlar fotoğraflarla anlatılıyor. Kitapta kullanılan bazı fotoğraflar ilk kez yayınlandı.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ise Özpunar’ın kitabını herkesin arşivinde bulundurması gerektiğini kaydederek yerel tarihe katkıları dolayısıyla Özpunar’a teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır