passo
İsmail Akar yazdı: Anayasa değişikliği son durum

İsmail Akar yazdı: Anayasa değişikliği son durum

Malum Anayasa değişikliği ilk turu tamamlandı. 330 dan fazla TBMM’den evet oyu çıkması ile Perşembe günü maddeler genel görüşme olmadan tek tek oylanacak. Her madde 330 evet oyunu bulursa kabul edilmiş olacak. Daha sonra tüm maddelerin kabulü oylaması yapılıp Cumhurbaşkanına sunulacak. Nisan ayının ilk haftasında ise halk oylaması yapılacak. Mevcut Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis 2019 […]

Malum Anayasa değişikliği ilk turu tamamlandı. 330 dan fazla TBMM’den evet oyu çıkması ile Perşembe günü maddeler genel görüşme olmadan tek tek oylanacak. Her madde 330 evet oyunu bulursa kabul edilmiş olacak. Daha sonra tüm maddelerin kabulü oylaması yapılıp Cumhurbaşkanına sunulacak.
Nisan ayının ilk haftasında ise halk oylaması yapılacak.
Mevcut Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis 2019 Nisan ayında yapılacak referanduma kadar görevinin başında. Ancak HSYK ve Anayasa Mahkemesi üyeleri yeni sisteme göre hemen atamaları yapılacak.

MHP’NİN GÖRÜŞÜ NASIL DEĞİŞTİ?
Bundan sonraki yol haritasının özeti böyle:
Şimdi bu konuda kilit parti MHP’ye bakalım.
20 Ocak 2015: Erdoğan’ın başkanlık isteği, başkanlık hırsı parlamenter sisteme, yani mevcut devlet nizamına taban tabana zıttır…
8 Mayıs 2015: PKK’nın desteğiyle başkanlık amacı güden Erdoğan; gün yüzü göremeyecek, heves ettiği bölünme anayasası elinde patlayacak…
9 Mayıs 2015: Başkanlık, federasyon demektir. Bu da Türkiye’yi bölünmeye götürecektir…
5 Ocak 2016: Milliyetçi Hareket Partisi başkanlık sitemine tümden karşı olup, parlamenter sistemin revize edilerek geliştirilmesinden yanadır.
26 Mayıs 2016: Başkanlık sisteminin veya fiilen uygulansa da partili cumhurbaşkanlığının ileride aşırı bedellere mal olacağını bilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Türk milletinin eseridir. Milletin ise Başkanlık sistemi gelsin’ dediğine hiç kimse şahitlik etmemiştir. Başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanlığı konusunda vereceğimiz destek, sunacağımız herhangi bir katkı zamanın ve şartların ruhuna uygun olacak şekilde yoktur.

KAOS BAŞBAKAN YILDIRIM’IN AÇIKLAMALARI İLE ŞİMDİLİK NOKTALANIYOR
Bu sözleri söyleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli şimdi benim bir oyum var. Başkanlığa evet vereceğim diyerek evet oylarını da verdi.
TBMM görüşmelerinde nahoş olaylar da yaşandı. Milletvekillerine ve yüce Meclise yakışmayan görüntülerdi bunlar. Fakat son gün yaşananlar kaosa yol açtı.
AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın meclis kürsüsüne çıkarak Anayasanın ilk üç maddesinin de değişebileceğini söyledi.
Neydi bu üç madde birlikte bakalım:
I. Devletin şekli:
Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
II. Cumhuriyetin nitelikleri
Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.
III. Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti.
Madde 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Milli marşı ‘İstiklal Marşı’ dır.
Başkenti Ankara’dır.
Dördünce madde ise bu üç madde değişemez değiştirilmesi dahi teklif edilemez diyor.
AKP’li Aydın ise bu maddelerden rahatsız ki ‘değişebilir’ değişmeli diyor.
AKP’li kurmaylar İsmail Aydın ı ikaz ediyor düzeltmesini istiyor bu konuşmayı ama nafile. Çıkıyor kürsüye ilk söylediklerinin altını tekrar çiziyor.
MHP ve AKP arasında yaşanan kaos Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları ile şimdilik noktalanıyor.

BAHÇELİ, GÖRÜŞÜNÜ TWİTTER’DAN GÖRÜŞÜNÜ ORTAYA KOYDU
Bir başka gelişmeyi de paylaşmak isterim.
Bugün MHP lideri Bahçeli ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu görüşmesi olacak. Kılıçdaroğlu Bahçeli den özellikle yargı konusundaki endişelerini anlatıp bu maddelerin geçmemesi konusunda destek isteyeceğe benziyor.
Fakat Devlet Bahçeli iki gündür Twitter hesabından yaptığı açıklamalar ile bu konudaki net tavrını da ortaya koyuyor.
Yani sonuç alınmayacak bir görüşme gibime geliyor.
Sonuçta üç ay sonra top halkın önüne gelecek.
Halkımız iradesini sandığa giderek yansıtacak.
Bu yaşananlar ise tarih sayfalarında yerini alacak.
Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile yazımıza noktayı koyalım:
“Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.”
Ne diyelim.
Ulu önder yine haklı mı çıkıyor ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır