passo
İsmail Akar yazdı: YENİ YIL YENİ UGULAMALAR

İsmail Akar yazdı: YENİ YIL YENİ UGULAMALAR

Yeni yıl kapımızı çalmaya başladı.Bugün siyasetten uzaklaşıp işyeri sahiplerini çok yakından ilgilendiren bazı uygulamaları paylaşmak istiyorum. Yılbaşından itibaren uygulamaya konulacak 4 yeni uygulamaya uymayan işletmeleri para cezaları bekliyor. Peki, Nedir bunlar? ‘İş Sağlığı ve Güvenliği, İşletme Kayıt Belgesi, E-Fatura ve Ticari Belgelerde Ticaret Sicil Numarası Yazma Zorunluluğu’ uygulaması. Bu uygulamalara uymayan işletmelere 5 bin 390 […]

Yeni yıl kapımızı çalmaya başladı.Bugün siyasetten uzaklaşıp işyeri sahiplerini çok yakından ilgilendiren bazı uygulamaları paylaşmak istiyorum.

Yılbaşından itibaren uygulamaya konulacak 4 yeni uygulamaya uymayan işletmeleri para cezaları bekliyor.

Peki, Nedir bunlar?

İş Sağlığı ve Güvenliği, İşletme Kayıt Belgesi, E-Fatura ve Ticari Belgelerde Ticaret Sicil Numarası Yazma Zorunluluğu’ uygulaması. Bu uygulamalara uymayan işletmelere 5 bin 390 lira ile bin 279 lira arasında para cezası verilebilecek.

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE AĞIR CEZALAR GELEBİLİR”

1 Ocak 2014’den itibaren sadece büyük iş yerleri değil, ‘riskli’ sınıfta yer alan küçük esnaf da iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda.Yılbaşıyla birlikte bu konuda denetimler de artacak. Dolayısıyla yılın ilk günlerinde iş yerleri ciddi para cezalarıyla karşılaşabilir. Erkek berberleri, kadın kuaförleri, hamamlar, saunalar, solaryumlar, ayakkabı tamircileri, lunaparklar, fizyoterapi merkezleri, diş hekimleri, çağrı merkezleri, gibi işletmeler mutlaka hizmet iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeliyle ilgili eksikliklerini gidermek zorundalar.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırmamanın idari para cezası 5 bin 390 lira.

Bir sonraki eksik giderilmemişse bu ceza yenileniyor. Aynı şekilde işyeri hekimi çalıştırmamanın cezası da her ay 5 bin 390 TL, yardımcı sağlık personeli istihdam etmemenin idari para cezası da her ay için 2 bin 695 TL.

Burada, 9 çalışana kadar iş sağlığı ve güvenliği ödemesini devletin üstlenecek bu nedenle bir an evvel bu hizmetleri veren firmalar ile sözleşme yapılması lazım.
“TİCARİ SİCİL NUMARASI YAZMA ZORUNLULUĞU”

Türk Ticaret Kanunu ile ticari işletmelerin kullandığı belgelerde bazı bilgilerin bulunması zorunluluğu getirildi,İşletme sahipleri bu konuyla ilgili ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde (fatura, perakende satış vesikaları, müstahsil makbuzu, gider pusulası, sevk irsaliyesi gibi fatura düzenlenme tarihi, seri ve sıra numarasının, faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının, müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarasının, malın veya işin nevi, fiyatı ve tutarının, satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarasının, ticaret sicil numarasının, işletmenin merkezinin gösterilmesi lazım.

Bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere 2 bin TL idari para cezası kesiliyor. Anılan idari para cezasının yeniden değerleme oranına göre güncellenen ve 2014 yılında uygulanacak olan tutarı 2 bin 240 TL’dir.

İŞLETME KAYIT BELGESİ UYARISI

Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemleri yönetmeliğinin yılbaşında uygulanmaya başlayacak.Buna göre Gıda işletmelerinin yıl sonuna kadar ‘İşletme Kayıt Belgesi’ alması gerekmektedir. Aralık 2013 tarihine kadar ‘İşletme Kayıt Belgesi’ almayan bakkal, market gibi küçük esnaf ve gıda üreticileri, ceza ödemek durumunda kalabilecektir. Belgeyi almayan perakende gıda işletmesine bin 279 TL, gıda üretim işletmesine 2 bin 560 TL idari para cezası uygulanacaktır. Kayıt Belgesi için 31 Aralık 2013 tarihine kadar dolduracakları beyanname, dilekçe ve yönetmelik kapsamında istenilen belgelerle işletmelerinin bağlı bulunduğu ilçe tarım müdürlüklerine başvuracak.

“E-FATURA’YA KAYIT YAPTIRMAMA CEZASI 2014’TE BAŞLIYOR”

So olarak elektronik fatura (e-fatura) sistemine kayıt olması gerekip de kayıt yaptırmayanlar için cezaların 2014 yılından itibaren başlayacağını ve “e-fatura” düzenlemek zorunda olduğu halde bu zorunluluğa uymayanlara her bir faturaya yazılması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesileceğini bildirdi.
Bu konuda işyeri sahiplerinin dikkatli olmaları ve mali danışmanları ile bu eksikleri varsa acilen gidermeleri lazım.

Yoksa işlerin kesat gittiği bu günlerde böylesine cezalar ödeyip mağdur olmaları içten bile değil.

Dikkat daha fazla dikkat ve özen gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır