passo
İstanbul olalı

İstanbul olalı

İstanbul İstanbul olalı İstanbul seçmeni rağbete bindi.İstanbul İstanbul olalı ilk kez böyle bir seçim ile karşılaşacak.Çünkü Türkiye siyaseti 23 Hazirandaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kilitlendi. Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına rağmen Ak Parti’nin itirazı ile YSK tarafından iptal edilen seçimde adaylar yarışı önde kapatmak adına gece gündüz çalışıyor. Partiler ve liderler yoğun çalışma içinde. Milletvekilleri hatta […]

İstanbul İstanbul olalı

İstanbul seçmeni rağbete bindi.İstanbul İstanbul olalı ilk kez böyle bir seçim ile karşılaşacak.Çünkü Türkiye siyaseti 23 Hazirandaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kilitlendi. Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına rağmen Ak Parti’nin itirazı ile YSK tarafından iptal edilen seçimde adaylar yarışı önde kapatmak adına gece gündüz çalışıyor. Partiler ve liderler yoğun çalışma içinde. Milletvekilleri hatta başka illerin belediye başkanları İstanbul’u mesken tutarak adaylarına destek vermeye başladılar.
Doğal olarak seçim öncesi anket çalışmalarına da başlandı. Bu anket sonuçlarına bir göz atalım.

ANKETLERİN DİLİ
OPTİMAR : Firma tarafından yapılan seçim anketine göre 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçiminde CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun oy oranı %52 olarak tespit edildi.
MAK : 11 bin kişi ile birlikte yapılan seçim anketine göre ise Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın 2 puan önünde görünüyor.Kararsız verilen oyların dağıtımı yapıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2
KONSENSUS : Firma tarafından yapılan seçim anketine göre adayların aldıkları oy oranları birbirlerine çok yakın durumda. Ayrıca anket sonucuna göre İmamoğlu’nun mağduriyet oranının yüzde 60 Binali Yıldırım’ın ise yüzde 40’ı bulduğu ortaya çıktı.

İMAMOĞLU KAZANIR
Avrasya Araştırma Şirketi Baskanı Kemal Önkiraz, 23 Haziran seçimlerine ilişkin görüş ve analizlerini kamuoyu ile paylaştı.
Özkiraz son söyleneceği ilk başta söyleyeyim dedikten sonra Seçimleri Ekrem İmamoğlu beklenmeyen bir fark ile kazanacak. Sebepleri ise şöyle diyor ve sıralıyor…

Sonucu Kürt ve milliyetçi seçmen belirlemeyecek. Sonucu vicdanlı seçmen belirleyecek. 31 Mart’ta sandığa gitmeyenler değil sandığa gidip Cumhur ittifakına oy verenler belirleyecek.
Çünkü 31 Mart’ta sandığa gitmeyenler her iki taraf içinde “yaklaşık eşit”23 Haziran seçimlerinde İmamoğlu lehine çekilen parti seçmenlerini hesaplayınca yaklaşık eşit dediğimiz durum kesin eşite dönüşüyor.
Ayrıca 24 Haziranda AK Parti deyip şimdi sandığa gelmeyen seçmene herkes küskün AK Partililer diyor, oysa çoğu “eski AK Parti’li” ve sandığa gelseler bile bir kısmı AK Parti’ye oy vermeyecek.
YSK kararı sonrası oy kullanmayan muhalifler çok daha bilenmiş durumda yani Oy kullanmayanlar için avantaj İmamoglu’nda 31 Mart’ta oy vermeyen ve AK Parti’ye yakın denilen seçmenin hepsi oy kullansa bile, 31 Mart’ta AK Parti’ye veren seçmenlerin bir kısmı İmamoğlu’na oy verecekler. Secimin kaderini de bu grup belirleyecek.
Avrasya şirketi Başkanı Özkiraz yaptığı analizi şöyle bitiriyor Katılım zannedildiği kadar yüksek olmayacak sonuç olarak Yüzde 4/5 fark ile İmamoğlu seçimi alacak.

Bekleyip göreceğiz anketlerin dili ve yapılan yorum analizler ne derece doğru çıkacak? Her daim dediğimiz gibi sonuç sandıktan çıkıyor…Bazen mızıkçılık olsa da sonucu sandık belirliyor.

Cevap ve Düzeltme
Önceki gün çıkan Liyakat başlıklı yazımızla ilgili olarak Belediye Başkanı Mehmet Zeybek imzalı yazılı açıklama geldi. Açıklama şöyle:
Süleyman Karakuş öz yeğenim olmayıp Teyzemin torunun oğludur. Ayrıca tekniker değil Uluslar arası ekonomi mezunu AKÜ de Yüksek lisans yapmaktadır.31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediye meclis üyeliğine seçilmiştir.5393 Sayılı Kanunun 49. Madde hükmü gereği atama yapılmıştır. Belediye kamera yapan sistemini yapan firma ile de bir ilgisi bulunmamaktadır.
Belediye Başkanı olarak bütün kararlarımı atanmış ve seçilmiş bürokratlarla istişare ederek yasal çerçevede almaya çalışmaktayım. Dışarıdan müdahalelere kişiliğim gereği izin vermeyeceğim gibi yılardır siyasi hayatımda her daim dürüst, ilkeli sözünü sakınmayan birisi olarak çalıştığımı tekrar ifade ederim.
Yazımızda zaten kesin ve keskin ifade yerine bize gelen bilgilere göre diye konuya giriş yapmıştık.
Gazetecilik mesleki ilkeleri gereği bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşıyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır