passo
“İthalat değil üretim ekonomisi”

“İthalat değil üretim ekonomisi”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında asgari ücret konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim katıldı.   “Hisarcıklıoğlu asgari ücretle ilgili 3 öneri sundu” Asgari ücretin yılda 3 veya 4 kez arttırılabileceğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Açıklanan TEFE ve TÜFE’ye göre yılda 3 veya 4 kez arttırılabilir.  […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında asgari ücret konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim katıldı.

 

“Hisarcıklıoğlu asgari ücretle ilgili 3 öneri sundu”

Asgari ücretin yılda 3 veya 4 kez arttırılabileceğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Açıklanan TEFE ve TÜFE’ye göre yılda 3 veya 4 kez arttırılabilir.  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin enflasyon üzerinde artması gerektiğini belirtti. Hisacıklıoğlu, asgari ücrete ilişkin üç öneri yaptı. Hisarcıklıoğlu, emek, alın teriyle çalışanlar desteklenmeli. Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artmalı. Asgari ücrette vergi kaldırılmalı. Gelir Vergisi dilimleri yükseltilmeli. Asgari ücret desteği artırılmalı. İşletmelerin sürdürülebilirliği de zarar görmemeli, maliyetler düşürülmeli görüşünü dillendirdi. Ülkemizde asgari ücretle çalışan 7 milyondan fazla insan var.Aileleri  ile birlikte 40 milyon insanı ilgilendiren bir konu olmasından dolayı gündemi teşkil ediyor.. Bu nedenle bu konu gündemden düşmüyor” dedi.

 

“Son zamlarla asgari ücret neredeyse sıfıra indi”

Ülkemizde çalışanların yüzde 40’ından fazlasının asgari ücret aldığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Dünyadaki ülkelerle kıyasladığımızda bizde asgari ücret çok düşük. Bugünlerde döviz sürekli artıyor. Bu nedenle asgari ücretlinin cebine giren ücret durmadan düşüyor. Her gün her şeyin ücreti zamlanıyor. Mazot, benzin durmadan yükseliyor. Yiyecek, içecek fiyatları artıyor. Bu zamlarla asgari ücret neredeyse sıfıra indi. Çarşı-pazardaki fiyatlar cep yakıyor. Sanırım yeni asgari ücret 3 bin 500-4 bin TL olarak açıklanacak. Asgari ücret açlık sınırının altında. Önce hayat pahalılığının çözülmesi lazım” diye konuştu.

 

“Asgari ücretten vergi kaldırılsın beklentisi gerçekçi değil”

Yeni açıklanacak asgari ücretin 3 bin 800 TL veya 4 bin TL civarı olacağını tahmin ettiğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da bu civarda bir rakam telaffuz etti. Sanırım bu yöneticilerin beklentisiyle de örtüşüyor. Ülkemizde yüzde 49 civarında asgari ücretli var. Asgari ücretten vergi kaldırılsın beklentisi gerçekçi değil. Bundan vazgeçilemez. Bütçe görüşülüyor böylesi bir zamanda vergi kaldırmak ham hayaldir.Biz Türkiye olarak bu zamana kadar üretimi öncelemedik, ithalata yöneldik. İthalata yöneldiğinizde fazla işçi çalıştırmanız gerekmez. Asgari ücret ne kadar olursa olsun öncelikli olarak üretime geçmemiz doğru olacaktır. Acilen her sektörde üretime yönelmeliyiz.Bu kriz ve kaostan ancak böyle kurtuluruz” diye konuştu.

 

“Sıkıntı 6 ay daha sürer”

Önceki yıllarda asgari ücretin yılda 2 kez arttırıldığını anımsatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Son yıllarda yılda bir artış yapılıyor. Bana göre son ayda paramız yüzde 40 değer kaybetti. Herkesin geliri düştü. Asgari ücret iyice yetersiz bir hale geldi. Asgari ücrete bir zam gelecek, vergiden dolayı artış olacak.Asgari geçim indirimi rakamı yükselecek.Doğrusu bu artışın tamamını önceki yıllarda hep işverene yüklendi.Şimdi devlet ve hükümet ortak bu artışa katlanmasını bekliyorum. Sanırım 4 bin TL civarına yaklaşacak. Herşey zamlandı diyoruz ama daha zamların yansımadığı sektörler var. Mesela et fiyatları yüzde 20 yükseldi. Çünkü yem fiyatları çok arttı. Hammadde girdileri çok pahalandı..Bu sıkıntı bence 6 ay kadar daha artarak devam edecek. Bu gidiş iyiye gider mi? Bekleyip göreceğiz” diye görüşlerini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır