passo
İyi seneler

İyi seneler

Acısıyla tatlısıyla koskocaman bir yıl 2014 geride kaldı. Yeni yıl tüm insanlığa barış huzur ve mutluluk getirsin dileğimizle 2014’te yaşananlara göz attığımızla neler yaşadığımızı özetleyelim. 2014 de yine kadın cinayetleri oldu. Trafik kazaları hız kesmedi. Zorunlu olan kış lastiğini takmadıkları ya da uykusuz oldukları gerekçesiyle yolcu otobüsleri kazası sonrası ocaklara ateş düştü.. Türk Lirasının değer […]

Acısıyla tatlısıyla koskocaman bir yıl 2014 geride kaldı. Yeni yıl tüm insanlığa barış huzur ve mutluluk getirsin dileğimizle 2014’te yaşananlara göz attığımızla neler yaşadığımızı özetleyelim.

2014 de yine kadın cinayetleri oldu. Trafik kazaları hız kesmedi. Zorunlu olan kış lastiğini takmadıkları ya da uykusuz oldukları gerekçesiyle yolcu otobüsleri kazası sonrası ocaklara ateş düştü.. Türk Lirasının değer kaybettiği gözlenince faiz oranları yükseltilip bunun bir çözüm olduğu sanıldı.. Ocak ayının sonunda 76 buçuk milyonluk nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyordu. Futbolda şike davası kararlarıyla çok kişinin suçları Yargıtay tarafından onanmıştı. Ama ne olacaktı elbet çıkarlardı suçlular bu ülkede…

 

EBRU GÜNDEŞ’İN SEVİNÇ GÖZYAŞLARI

Şubat ayında Van’ın Gürpınar İlçesi’nde rahatsızlanan çocuğu, yolların karla kaplı olması sebebiyle yardım gidemediğinden ölen babanın dramını izlemiştik. 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan Halkbank müdürü 7 kişi tahliye edildi. Turksat 4A uydusu Kazakistan dan uzaya fırlatıldı. Ertesi gün uyducularda sıra oluştu. Uydusunu kapan bu furya ya dahil oldu… Şubat ayının sonlarına doğru başbakan ile oğlunun arasında yapıldığı iddia edilen ses kaydı internet sitelerinde yayıldı.17 Aralık Yolsuzluk Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Reza Zarrab ve bakan çocukları tahliye edildi. Türkiye Ebru Gündeş’in sevinç gözyaşlarını ekranlardan izledi ve gündem bir anda değişti.

 

YOUTUBE YAYINLANAN TAPELER NEDENİYLE KAPATILDI

Mart ayında ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’e Türkiye den engel geldi. Sebep ise kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği gösterildi! Hükümet-Fetullah çatışması kapsamında dershaneler ile ilgili düzenlemeler yapıldı ve dershane tanımı kanundan çıkarıldı.

Ergenekon davası kapsamında darbe teşebbüsünden müebbet hapis cezası alan Genelkurmay Eski Başkanı İlker Baştuğ tahliye edildi. Uzun tutukluluk süreleri 10 yıldan 5 yıla indirilmesi gerekçesiyle Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş, Sedat Peker tahliye edildi. Gezi olayları sırasında başına gaz kapsulü isabet etmesi sonucu yoğun bakımda olan Berkin Elvan hayatını kaybetti. Youtube yayınlanan tapeler nedeniyle Türkiye’de kapatıldı.

 

NURİ BİLGE CEYLAN ALTIN PALMİYE KAZANDI

30 Mart’ta Yerel Seçimler yapıldı ve Türkiye yerel yöneticilerini seçti. Sporda Fenerbahçe erkek voleybol takımı CEV Challenge Kupası’nı, bayan voleybol takımı ise Avrupa Şampiyonluğu’nu üstlendi.

Türkiye’nin ilk başörtülü rektörü Dicle Üniversitesi’nde Nisan ayında koltuğuna oturdu. Fenerbahçe futbol takımı şampiyonluğunu ilan etti.

Mayıs ayında ise Manisa’nın Soma İlçesi’nde kömür madeninde tam bir facia yaşandı ve 301 kişi hayatını kaybetti.

Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusu filmi ile 67.Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazandı.

Haziran ayında 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dava sonucunda dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 

ROSETTA UZAY ARACI BİR KUYRUKLU YILDIZDAN BİLGİ İLETTİ

Temmuzda Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı adayı gösterildi.

Ağustos ayında ise Beşiktaş Kulübü Eski Başkanı ve onursal başkanı Süleyman Seba vefat etti. Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi ve başbakan Ahmet Davutoğlu oldu.

Birçok ilin valisi değişti.

Ekim de Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde bir maden ocağında su baskını meydana geldi.18 işçi öldü.

Kasım ayında ülkemiz saçma sapan konular üzerinde yoğunlaşırken Rosetta uzay aracı bir kuyruklu yıldızdan ilk bilgileri iletti.

Aralıkta ise Türkiye’de Bedelli Askerlik uygulaması gündemi değiştirdi. 18 bin liraya bedelli imkanı sağlandı.

Bir yıl böylece bitti.

Mutlu ve aydınlık seneler dilerim..

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır