passo
Kabukçu çalışmaları Gün FM’de değerlendirdi

Kabukçu çalışmaları Gün FM’de değerlendirdi

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu konuk olarak katıldı. Kabukçu programda 2019 yılı boyunca yapılan çalışmaları anlattı. İl merkezinde 6’sı münhal olmak üzere 262 cami bulunduğunu belirten İl Müftüsü Kabukçu, “İlçelerde ise 130’u münhal olmak üzere 932, toplamda ise 1194 cami bulunmaktadır. İl merkezinde 245, ilçelerde 782 olmak üzere toplam 1030 […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu konuk olarak katıldı. Kabukçu programda 2019 yılı boyunca yapılan çalışmaları anlattı.
İl merkezinde 6’sı münhal olmak üzere 262 cami bulunduğunu belirten İl Müftüsü Kabukçu, “İlçelerde ise 130’u münhal olmak üzere 932, toplamda ise 1194 cami bulunmaktadır. İl merkezinde 245, ilçelerde 782 olmak üzere toplam 1030 imam-hatip, il merkezinde 91, ilçelerde 125 olmak üzere toplam 216 müezzin-kayyım, toplamda ise 1246 cami görevlisi bulunmaktadır. Merkezi camilerimiz başta olmak üzere, personelimiz tarafından camilerimizde tefsir, hadis, ilmihal-fıkıh, siyer takrir dersleri verilmeye devam edilmektedir. Başkanlığımızdan gelen ve rutin devam eden birçok programın yanı sıra haftanın belirli günlerinde, ilimiz merkezindeki Özerler, Mevlevi, Mısri ve Mareşal Fevzi Çakmak Camilerinde sabah namazı buluşmaları düzenlenmektedir. Yıl boyunca her camimizde yatsı namazı sonrası ilmihal dersleri yapılmaktadır” diye konuştu.
“Vaaz-irşat programları tüm cami ve Kur’an kurslarımızda uygulanmaktadır”
“Diyanet İşleri Başkanlığımızın, ‘Toplumu Din Konusunda Aydınlatma’ görevi kapsamında İl Müftülüğümüzce üçer aylık dört dönem halinde halkımıza yönelik hazırlanan vaaz-irşat programları tüm cami ve Kur’an kurslarımızda uygulanmaktadır” diyen Kabukçu, “Bunların yanında belirli aralıklarla ekipler oluşturularak ilçe, kasaba ve köylerde vaaz ve irşat faaliyetleri yürütülmektedir. Bu kapsamda gidilen ilçe, kasaba ve köylerde; merkezi bir camide vaaz, Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik bir seminer, ortaokul/lise öğrencilerine yönelik en az bir konferans ve kahvehane sohbetleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Müftülüğümüzce başlatılan bir proje kapsamında, her hafta Cuma vakitlerinde olmak üzere Mevlevi Camii’nde görevlendirilen Kur’an Kursu öğreticileri tarafından kadınlara yönelik dini rehberlik çalışması yürütülmektedir. Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik tefsir dersleri, vaizlere, uzmanlara ve din görevlilerine yönelik tefsir usulü dersleri yapılmaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Müftülüğün yıl boyu yaptığı faaliyetlerin konuşulduğu yayın yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır