passo
‘Kadere inananın kederi olmaz’

‘Kadere inananın kederi olmaz’

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Gün FM’de Gündem Özel programında Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu oldu. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek 4905 günlük başkanlık süresince yapılanları, yapılamayanları anlattı. Bir saati aşkın yayında Başkan Zeybek’e kamuoyunun merak ettiği konular soruldu ve ele alındı. Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana yer aldığını hatırlatan Zeybek, “O günden bu yana partinin her […]

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Gün FM’de Gündem Özel programında Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu oldu.
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek 4905 günlük başkanlık süresince yapılanları, yapılamayanları anlattı. Bir saati aşkın yayında Başkan Zeybek’e kamuoyunun merak ettiği konular soruldu ve ele alındı.
Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana yer aldığını hatırlatan Zeybek, “O günden bu yana partinin her kademesinde görev aldım. Ak Parti Türk siyasi hareketine yeni bir nefes, ses getirdi” diye konuştu.
Askeri Havaalanı Zafer’e takıldı
“Biz teşkilat terbiyesiyle yetişmiş insanlarız” diyen Zeybek, “Her insanın gönlünden başkanlık adaylığı geçebilir. Dileyen herkes aday adayı olabilir. Bana da bir toplantı da aday olup olmayacağım soruldu. Ben de Sayın Genel Başkanımız tensip buyurursa aday adayıyım dedim. Göreve geldiğimden bu yana güzel hizmetlere imza attık. Bugüne kadar ortak akılla belediyeyi yönettik. Ekonomik kriz, pandemi, deprem gibi birçok sorunlar yaşandı. Buna rağmen güzel işlere imza attık.Seçim döneminde söz verdiğimiz askeri havaalanının sivil uçuşlara açılmasını sağlayamadık. Bu konuda o dönemki Genelkurmay Başkanı, komutanlar ve Milli Savunma Bakanlığını ikna etmiştik. Fakat Zafer Havaalanı yolcu garantili ve zarar ediyor olmasından dolayı Cumhurbaşkanımız Askeri Havaalanının hizmete girmesine izin vermedi” şeklinde konuştu.
Afray Projesi artık Ulaştırma Bakanlığı bünyesine geçti
AFRAY projesine dair konuşan Zeybek, “Son istasyon Rektörlük binasının arkasındaydı. Ben öğrenci olsam bu hattı kullanmam dedim. Orada inip de kimse bu hattı kullanmaz. İstasyon Eskişehir yolunda olmalı. Biz bu istasyonu Rektörlüğün önüne aldık. Proje revizeye gitti. Neticede AFRAY projemiz hızlı tren projesine dahil edildi. İhaleyi alan firma yetkilisi de gelerek bu işi biz yapacağız dedi. Kredi onaylandı, şu anda ihaleyi alan firma ilk etap olarak üniversitemize ulaşımı tamamlayacak. İstasyondan ise il merkezine römorkör sayesinde öğrencilerin ulaşımı sağlanacak. Sonuçta AFRAY artık Ulaştırma Bakanlığı ve ihaleyi alan firmanın sorumluluğundadır.” dedi.

Uzun çarşı da gece mesaisi yapıldı
Uzun Çarşı’daki yenileme çalışmalarına değinen Zeybek, “Yukarıdaki konaklarda sokak sağlıklaştırması yaparak turizme kazandırdık. Uzun Çarşıdaki esnaflara da benzer bir çalışma yapalım teklifini bulunduk. Yüzde 50’sini biz, yüzde 50’siniz siz karşılayın dedik. Onlar yüzde 70’ini bizim karşılamamızı teklif etti. Sahiplensinler diye de yüzde 30’unu da onlar karşılasın istedik. Bu şekilde çalışmalara başladık. Genelde geceleri çalışarak sokak sağlıklaştırması çalışması tamamlandı. Otpazarı civarındaki binaları da tamamlayıp Bedestenle bütünleştirip tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak istiyoruz” dedi.
Söz verdikleri projelerden 34’ünü tamamladığını söyleyen Zeybek, “3 tane projemiz kaldı. Ayrıca 40 tane de söz vermeyip tamamladığımız projemiz var” diye konuştu.

Otobüsler ayda 4 milyon zarar ediyor
Her sene onlarca takımın Afyonkarahisar’da kamp yaptığını belirten ve Saraydüzü köyünde saklı cennet diye nitelendirilebilecek alanı sporculara kazandıracaklarını söyleyen Zeybek çok yakında burayı da hizmete açacaklarını kaydetti.
Otobüslerin aylık 4 milyon zarar ettiklerini söyleyen Zeybek, “Biz belediye olarak kar amacı gütmüyoruz. Halkımıza hizmet etmek istiyoruz. Toplu taşımaya zam yapmadan önce çevre illerdeki toplu taşıma fiyatlarına baktık. Bizde 5 Lirayken, Kütahya’da 7,5 Liraydı. Akaryakıta gelen zamlar ve diğer giderleri göz önüne alınca tam bileti 10 Lira yaptık. Şu anda zam yapılmış olmasına rağmen yine kar etmiş olmuyoruz. 5 aylık süreçte 730 bin 65 yaş üstü biniş gerçekleştirmiş. Bu konuda da vicdanlı davranmak lazım” dedi.

Belgesi olan getirsin kafasını kopartayım
Soru üzerine Belediye meclis üyeleri ve oğlu Ali Zeybek hakkında çok vahim iddiaların ortada dolaşmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Oğlum Ali Zeybek İTÜ mezunu, İnşaat Yüksek Mühendisi. Belediyeden yaptığı işlerin dökümünü çıkarttım. 2020 senesinde 3,bir sene sonra 2 ve 2022 yılında bir proje yapmış. Ama hakkında çeşitli söylentiler senelerdir bitmek bilmedi. Kim olursa olsun elinde belgesi bilgisi olan varsa getirsin kafasını kopartayım. Benim bir evim ve eski model bir aracım var. Başkaca bir şeyim yok.Böyle dedikodu yapanları da Allah’a havale ediyorum” dedi.
“Şehrimizi seviyoruz ve gelişmesi için çalışmaya devam ediyoruz” diyen Zeybek, “3 bin yıllık kadim bir geçmişi olan bir şehre sahip çıkmaz zorundayız. Kadere inananın kederi olmaz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır