passo
“KADES, mağdur kadınları korur”

“KADES, mağdur kadınları korur”

İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde süren Emniyet Saati programına Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği Komiser Yardımcısı Kübra Kayalak konuk oldu. Kayalak programda KADES uygulamasını anlattı. Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgiler aktaran Kayalak, “İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün teknik imkan ve kapasitesi en üst seviyede […]

İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde süren Emniyet Saati programına Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği Komiser Yardımcısı Kübra Kayalak konuk oldu. Kayalak programda KADES uygulamasını anlattı.

Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgiler aktaran Kayalak, “İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün teknik imkan ve kapasitesi en üst seviyede kullanılarak kendi yazılımcıları ile geliştirilmiş ve 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilmiştir. Ios ve Android marketlerden indirilebilen uygulama sadece kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Uygulamaya T.C. kimlik numaralı ile girilir ve sonrasında gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirilir. Şiddet mağduru ve şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların acil durumlarda tek bir tuşla en hızlı şekilde kolluk kuvvetlerine ulaşabilmeleri sağlanmaktadır. Cihaz konum bilgisine göre olay yerine en yakın ekip ve devriye sevk edilerek olaya müdahale edilmekte ve mağdur kadınlar koruma altına alınmaktadır” şeklinde konuştu.

“Şiddet, sert davranış ve kaba kuvvet kullanmaktır”

“Şiddet, sert davranış ve kaba kuvvet kullanmaktır” diyen Kayalak, “Kadına yönelik şiddetin fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik olmak üzere 4 adet türü bulunmaktadır. 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun20.03.2012 tarihli resmi gazete ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun amacı, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir” diye değerlendirmede bulundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır