passo
“Kadın evrenin birleştirici gücüdür”

“Kadın evrenin birleştirici gücüdür”

Gün FM’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle özel bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Baro Başkan Yardımcısı ve Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Gönül Ar Güngör konuk olarak katıldı. “Tarihin tüm izlerine bakıldığında kadının emeği, kadının var oluşu görülecektir” diyen Güngör, “Kadın evrenin gülen yüzü, birleştirici gücüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk […]

Gün FM’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle özel bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Baro Başkan Yardımcısı ve Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Gönül Ar Güngör konuk olarak katıldı.
“Tarihin tüm izlerine bakıldığında kadının emeği, kadının var oluşu görülecektir” diyen Güngör, “Kadın evrenin gülen yüzü, birleştirici gücüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bir vecizesinde, ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ demiştir. Unutulmamalıdır ki bir toplumun temelinin sağlamlığı kadına verdiği değerle ölçülecektir. Kadınlar hiçbir zaman toplumsal bir nefretin odak noktasına yerleştirilemez. Kadınlarımızın şiddetin hiçbir türüne maruz kalmadığı, ötekileştirilmediği, gerek aile hayatında gerekse iş yaşantısında ve siyasi faaliyetlerde arka plana itilmediği, toplumda küçük görülmediği, medeni ve maneviyatla dolu bir yaşam diliyorum” diye konuştu.
“Sadece kanun koyucunun yasa yapması yeterli değildir”
Kadın haklarında yasal düzenlemeler anlamında bir çok olumlu adım atıldığını belirten Güngör, “Yeni Medeni Kanunumuz, Aile konutu şerhi ve yasal mal rejimine ilişkin düzenlemeler, 6284 sayılı yasa hükümleri olumlu adımlardır. Ancak yapılan kanuni düzenlemeler yeterli olmadığı gibi sadece kanun koyucunun yasa yapması da yeterli değildir. Yasa uygulayıcılarının bilinçli olması gerekmektedir. Yine toplumun en küçük birimi olan aileden başlayacak şekilde insanlarımızın gerekli bilinç ve hassasiyetle yetişmesi gerekmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Kadının insan haklarına ilişkin düzenlemelerin yaşama geçirilmesi önemli”
Ulusal ve uluslar arası mevzuatta kadının insan haklarına ilişkin düzenlemelerin yaşama geçirilmesi ile eşit ve adil uygulanmasının sağlanmasının önemine değinen Güngör, “Evrensel hukuk ölçeğinde adalet ve eşitlik prensibine aykırı mevcut düzenlemeleri ve uygulamaları değiştirecek çözüm önerilerinin saptanması ve savunulması için tüm girişimlerde bulunacağımızı belirtmek isteriz. Bu vesile tüm kadınlarımızın günlerini kutluyor, kadınlarımızın sevginin, saygının, güzel değerlerimizin odak noktasına yerleştirildiği bir dünya diliyorum” diye konuştu.
Güngör yayında alanında uzman olmuş ve dünyada isminden söz ettirmiş başarılı kadınlarımızı da andı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır