passo
“Kadın şefkat ve sevginin adıdır”

“Kadın şefkat ve sevginin adıdır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla toplumumuzda kadınlarımızın sorunları konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. “Kadın doğuran, çalışan, üretendir. Kadın anadır, emekçidir, çalışandır. Şefkat ve sevginin adıdır kadın. Kadın bireydir ve yaşamın her alanında varlığını sürdürmektedir” diyen Gazeteci […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla toplumumuzda kadınlarımızın sorunları konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.

“Kadın doğuran, çalışan, üretendir. Kadın anadır, emekçidir, çalışandır. Şefkat ve sevginin adıdır kadın. Kadın bireydir ve yaşamın her alanında varlığını sürdürmektedir” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Kadın kırsal veya şehirde her daim kadındır aslında. Şehir veya  kırsalda yaşayan kadınlara baktığımızda benzer çileyi çektiklerini görüyoruz. Günümüzde kadın daha iyi eğitim almış ve daha çok okuyor. Dolayısıyla taşeron işçilikten yöneticiliğe kadar kadınlarımızı iş hayatında görmekteyiz. Şimdi sosyal,ekonomik,siyasal ve kültürel her sorumlulukta erkeğin yanı başında kadınlarımız. Şiddetin hiç olmadığı, kadın haklarının tam anlamıyla oturduğu bir toplum diliyorum. Birçok dünya ülkesinden önce kadınlarımıza sosyal ve siyasal haklarını veren Ulu Önder Atatürk’ü de saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm kadınlarımıza mutlu ve aydınlık günler diliyorum” şeklinde konuştu.

“Medeni Kanun’un kabulü ile kadınlarımız sosyal hayata katılmışlardır”

Kadınlarımızın baş tacı olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Türkler daha Anadolu’ya gelmeden yani bundan binlerce yıl önce de kadına yüksek bir değer vermişlerdir. Han ve Hakan dediğimiz yöneticiler karar alırken mutlaka yanlarına oturdukları eşlerinin de fikirlerini almışlardır. Onların da söz sahibi olduğunu göstermişlerdir. Sonraki yıllarda ise kadınların daha geri plana atıldıklarını görmekteyiz. 1800’lü yıllarda yapılan nüfus sayımlarında erkek nüfusu sayılırken, kadınların sayılmadıklarını biliyoruz. Maalesef kadınların o yıllarda varlıkları hissedilmemiştir. Bu silik yaşantı Atatürk’ün getirdiği haklar ile sona ermiştir. Medeni Kanun’un kabulü ile kadınlarımız sosyal hayata katılmışlardır. 8 Mart tarihi ABD’deki kadın işçilerin grev esnasında yanarak hayatını kaybetmelerinden dolayı ortaya çıkmıştır. Kutlamadan öte bir anma günüdür” diye değerlendirmede bulundu.

“Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip oldukları vurgulanmalıdır”

8 Mart vesilesiyle kadın haklarının gündeme taşındığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Kadın hakları ABD’deki kadın işçilerin yanarak ölmesi neticesinde meydana gelen olaylarla başlamıştır. 8 Mart kötü durumdaki kadın haklarının toplumda gündeme gelmesine vesile olduğu için önemlidir. Atatürk çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurarken kadınlarımıza da çağdaşlığın gerektirdiği hakları vermiştir. Birçok Avrupa ülkesi kadına seçme ve seçilme hakkını vermezken Atatürk bunu vermiştir. Ülkemizde tüm kesimlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü anması gerekirken bazı kesimlerin bu günü eleştirdiklerini gördüm. Bazı yazarlar bu günü batıya uyma, batıyı taklit etme gibi algılamışlar. Halbuki herkesin kadın haklarına dair söyleyeceği sözlerinin olması gerekir. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip  oldukları vurgulanmalıdır. Bunu vurgulamak batıya yaranmak demek değildir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır