passo
Kadın ve erkeklerde meme cerrahisi konuşuldu

Kadın ve erkeklerde meme cerrahisi konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gülşah Uslu Yunusoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yunusoğlu kadınlarda ve erkeklerde estetik meme cerrahisi konusu işlendi. İlimizde muayenehanesini açtığını belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gülşah Uslu Yunusoğlu, “Kendi şehrimin insanlarına […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gülşah Uslu Yunusoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yunusoğlu kadınlarda ve erkeklerde estetik meme cerrahisi konusu işlendi.
İlimizde muayenehanesini açtığını belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gülşah Uslu Yunusoğlu, “Kendi şehrimin insanlarına hizmet etmekten dolayı çok mutluyum. Muayenehanede hasta görüşmeleri ve ameliyat öncesi görüşmelerini yapıyoruz. Ameliyatları anlaşmalı olduğumuz üç özel hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Hastamız hangisini tercih ederse orada yapıyoruz. Muayenehanede yapılabilecek olan küçük çaplı işlemlerimizi de yapmaktayız” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Ameliyat hem kapalı hem de açık cerrahi yöntemiyle yapılabilir”
Bazı erkeklerde kadın tipi meme gelişimi görüldüğünü kaydeden Yunusoğlu, “Bunun tıbbi ismi jinekomastidir. Bunun altında yatan bazı sebepler vardır. Her erkekte görülmez. Ergenlik döneminde bu durum görülür ve ergenlik sona erince kendiliğinden düzelir. Bunda müdahaleye gerek yoktur. Bunun haricinde meme büyümesi bazı erkeklerde hormonsal değişikliklere bağlı olarak ilerleyen yaşlarda görülebilir. Diğer tıbbi sebepler, hormon salgılayan testis veya memeyi büyüten tümörler olabilir. Bu sebeple meme büyümesiyle başvuran erkekler eğer ergenlik ve ileri yaşlarda değillerse mutlaka bir Endokrinoloji Uzmanına görünmelerini öneririm. Endokrinoloji hekimleri bu büyümenin altında yatan nedenleri ortaya çıkarırlar. Altta yatan bir tümör veya hormon bozukluğu var mı yok mu anlaşılır. Eğer bir bulguya rastlanılırsa gerekli tedavi verilir ve meme küçülür. Ama fazla kilosu olmayıp, ergenlik çağında bulunmayan, Endokrinoloji kontrolü normal olan erkeklerde de meme büyümesi görülebilir. Bu tip kişilerde bizler devreye gireriz. Bunun bir ameliyatı vardır ve bu yapılan ameliyatla erkekler bu sorundan kurtulurlar. Ameliyat hem kapalı hem de açık cerrahi yöntemiyle yapılabilir” diye bilgi verdi.
“Gelişen teknoloji sayesinde çok fazla iz bırakmadan ameliyatlar yapılıyor”
Kadınlarda meme büyütme, küçültme ve dikleştirme işlemleri yapıldığını belirten Yunusoğlu, “Ayrıca meme kanseri dolayısıyla memesi alınan kadın hastalarımıza yeni meme yapımı ameliyatları da yapmaktayız. Memeleri olması gerekenden daha büyük olan hastalar bundan rahatsız oluyorlar. Sırt ve boyun ağrıları yaşanıyor. Omurgaya sürekli yük bindiği için sıkıntılar oluşabilir. Burada küçültme ameliyatıyla biz Estetik Cerrahları devreye giriyoruz. Bu ameliyatlarda da gelişen teknoloji sayesinde çok fazla iz bırakmadan ameliyatlar yapılıyor. Yapısal olarak memeleri küçük olan kadınlarımız da var. Veya emziren annelerin memeleri sarkabiliyor. Burada da vücutla uyumlu olan yapay dolgularla, kişiden alınan yağ enjeksiyonlarıyla veya protezlerle cerrahi müdahaleler gerçekleştirilmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Yunusoğlu Gün FM’in sağlık alanında yaptığı bilinçlendirme yayınları dolayısıyla tebriklerini iletti. Akar ise Yunusoğlu’na teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır