passo
“Kadına yönelik şiddet suçtur”

“Kadına yönelik şiddet suçtur”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Yayına Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü ve Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Elif Kılıç konuk oldu. “İlimizde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi var” “Birleşmiş Milletler 17 Aralık […]

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Yayına Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü ve Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Elif Kılıç konuk oldu.

“İlimizde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi var”

“Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999 tarihinde 54. genel kurul oturumunda 25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü olarak benimsenmesinin kararlaştırıldığını belirten Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, “Ülkemizde 2000’li yıllardan itibaren 25 Kasım her yıl çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen etkinlikler ile konuya ilişkin farkındalık artırma ve zihniyet dönüşümü sağlanması hedeflenmektedir. İlimizde de bu kapsamda birçok etkinlik düzenlenmektedir. Bununla birlikte 81 ilimizde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planları Valiler Başkanlığında yapılan toplantılarla uygulamaya geçirilmektedir. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İkinci İl Eylem Planımız 2022 yılı içerisinde hazırlanarak yürürlüğe girecektir. 2020-2021 yıllarını kapsayan Koordinasyon Planı 2019 yılında Bakanlığımız koordinasyonunda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü imzalanmıştır. İlimizde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) 2017 yılından bu yana hizmet vermektedir” şeklinde konuştu.

“Şiddetin nedeni siz değilsiniz, utanmayın”

Programda şiddetle ilgili bilgiler veren Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Elif Kılıç, “Kadına yönelik şiddet nerede yaşanırsa yaşasın kadınlara kadın oldukları için uygulanan ve fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik zarar veren eylemler veya bu eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma anlamına gelir. Kadına yönelik şiddet suçtur. Şiddet genellikle tek seferlik değildir. Şiddet uygulayan pişmanlık yaşayıp değişeceğine söz verebilir. Ancak dur denilmezse şiddet tekrar eder. Şiddet uygulayan sizi suçlayabilir. Uyguladığı şiddete bahaneler bulabilir. Şiddetin nedeni siz değilsiniz, utanmayın. Sizinle aynı şeyleri yaşayan çok sayıda kadın var, yalnız değilsiniz. Size inanan ve destek olan kurumlar yanınızda, başvurun” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır