• DOLAR
  $2.468,2900
 • EURO
  $0,6122
 • ALTIN
  $37.078,7100
 • BIST
  95,9533
“Kadının elinin değdiği yerde güzellikler olur”

“Kadının elinin değdiği yerde güzellikler olur”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında bu hafta Anneler Günü dolayısıyla kadınlarımızın sorunları konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. “Tüm annelerimizin günleri kutlu olsun” Tüm annelerin ve anne adaylarının günlerini kutlayan Gazeteci İsmail Akar, “Kadının elinin değdiği yerde kötülük olmaz, güzellikler olur. Kentteki kadının ayrı, kırsaldaki […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında bu hafta Anneler Günü dolayısıyla kadınlarımızın sorunları konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.
“Tüm annelerimizin günleri kutlu olsun”
Tüm annelerin ve anne adaylarının günlerini kutlayan Gazeteci İsmail Akar, “Kadının elinin değdiği yerde kötülük olmaz, güzellikler olur. Kentteki kadının ayrı, kırsaldaki kadının ayrı sorunları var. Kentlerde yaşayan iş hayatındaki kadınlarımız işyerindeki sorumluluklarının yanı sıra evde de pek çok sorumluluğu üstleniyor. Kırsaldaki kadınlarımız ise tarlada çalışıp hayvanların bakımıyla uğraştıktan sonra evinin işlerini yerine getiriyor. Hem kırsalda hem de kentteki kadınlarımızın gerçekten hayatları oldukça zor. Kadın her şeyden önce anne olduğu için çocuklarının tüm sorumluluğu onun omuzlarında. Her gün aynı sorumluluklar sürüp gidiyor. Kadın işinde çalıştıktan sonra evde de çalışmaya devam ediyor. Günümüzde iş hayatında olan kadınlarımızın sayısı her geçen gün daha da azalıyor. Hayatı anlamlı kılan tüm annelerimizin günleri kutlu olsun. Onlar için ne yapılsa azdır” diye konuştu.
“Siyasette kadınlar yeterli sayıda yer almıyor”
Dünya nüfusunun yarısının kadınlardan oluştuğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Ancak nedense dünyanın pek çok yerinde ve ülkemizde kadınlar ön planda yer almıyorlar. Seçimler yaklaştığı için bunu oy açısından düşünürsek ülkemizde bir kadınlar partisi kurulsa herhalde yer yerinden oynar. Kadınlarımız her şeyden önce anadır. Analarımız bizler için çok önemlidir. Tüm anaların günlerini kutluyorum. Ben anne yerine ana sözcüğünü daha seviyorum. Yüzlerce yıldır yaşadığımız bu topraklara Anadolu demişiz. Yurdumuzun ismi ana ile başlar. Çocukları doğuran, büyüten, besleyen analarımız onların eğitilmeleri açısından da çok önemli. Kadın ne kadar eğitimli ve başarılı olursa yetişen nesil de aynı ölçüde verimli ve başarılı olacaktır. Biz bunu ihmal ediyoruz. Kadınlarımız Cumhuriyetle birlikte önemli kazanımlar elde ettiler. Ancak yine de bence umdukları yerde değiller. Örneğin siyasette kadınlar yeterli sayıda yer almıyor. Kadınlar hayatın her alanında yer alırken, siyasette yeterli ölçüde yer almıyorlar. Yönetici olan kadın sayısı da oldukça az. Bu konuda iyileşmeler bekliyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bizler kadınlara çok değer veren bir coğrafyada yaşıyoruz”
Tüm kültürlerde kadının yerinin çok önemli olduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Kadın temeldir. Tüm medeniyetlerde temel oluşturan hep kadınlardır. Çocuk doğduğu günden belli yaşa gelene kadar o çocuğun geleceğini şekillendiren kadındır. Eğer bir kadın iyi eğitimliyse onun yetiştirdiği çocuklar da eğitimli olur. Bir insan 40 yaşına da gelse annesi onun üzerinde etkilidir. Bizler kadınlara çok değer veren bir coğrafyada yaşıyoruz. Özellikle erkek çocuklarda annenin erken ölümünün yaşamı boyunca etkisi sürer. Bu konunun psikolojide izahı vardır. Bugün anne karnındaki çocuğun duyabildiği, yaşananları anladığı tespit edildi. O anne şiddete uğrarsa karnındaki çocuk da bunu hissediyor. İyi müzik dinlerse keyifleniyor. Dolayısıyla anne çocuk ilişkisi anne karnından itibaren başlıyor. Yani annenin çocuğa etkisi babaya göre çok fazla. Bu nedenle kadınların eğitimi çok önemli diye düşünüyorum. Eğitimli kadınlar da erkekleri ve toplumu eğitmelidir. Tüm annelerin günlerini kutluyor, esenlikler diliyorum” diye görüşlerini açıkladı.
Basın Odası’nın ikinci bölümünde seçimlere yaklaşırken ilimiz ve ülkemiz açısından son durum da değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır