passo
“Kadınlarımızı siyasette daha fazla görmek istiyoruz”

“Kadınlarımızı siyasette daha fazla görmek istiyoruz”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınlarımızın siyasetteki durumları konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını birçok dünya ülkesinden önce verdiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “84 yıl önce seçme […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınlarımızın siyasetteki durumları konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını birçok dünya ülkesinden önce verdiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “84 yıl önce seçme ve seçilme hakkını elde eden kadınlarımız maalesef siyasette arzu edilen sayıda değil. Önümüzdeki yerel seçimlerde de kadın aday sayısı oldukça az. Altı milletvekili bulunan ilimizde bu dönem tek kadın vekil CHP’li Burcu Köksal. Bundan önceki milletvekilliğinde Ak Parti her dönem ilimizden bir kadın temsilciyi meclise göndermişti. Reyhan Balandı, Hatice Dudu Özkal ve Prof Dr. Remziye Sıvacı aklımda kalan kadın vekillerdi. İlimiz 1935 senesinde Mebrure Güvenç’i meclise gönderen bir ildir. 83 yıl önce İlk kadın Milletvekilimiz olan Mebrure Gönenç 5, 6 ve 7. yasama yılı olmak üzere aralıksız 3 yıl TBMM de görev yapmıştır. Kadınlarımızı siyasette daha fazla görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
“Atatürk’ün en büyük devrimlerinden biri kadınlarla ilgilidir”
Kadınların Türk tarihi boyunca yönetimde söz sahibi olduklarını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “1500’lü yıllardan sonra ise kadın evine hapsedilmiştir. Nüfus sayımında yok sayılmıştır. Cumhuriyetle beraber Ulu Önder Atatürk kadınlarımıza haklarını vermiştir. Atatürk’ün en büyük devrimlerinden biri kadınlarla ilgilidir. Aynı döneme baktığımızda birçok Avrupa ülkesinde kadın hakkından bahsedilemez. En ileri Avrupa ülkelerinde bile durum vahimdir. Atatürk eşi Latife Hanım’ı TBMM’ye götürmüş ve oturumu takip ettirmiştir. O tarihe kadar bir kadının TBMM’ye girmesi mümkün değildir. Yine Atatürk’ün yaptığı önemli devrimlerden biri de kadınlarımızın sahne yasağını kaldırmasıdır. İzmir İktisat Kongresi’nde tiyatrocu Bedia Muvahhit ve arkadaşları Atatürk’e sahne yasağından bahsetmişler ve yasak kaldırılmıştır” diye değerlendirmede bulundu.
“Kadınlarımız siyasette koltuk sahibi olabilmek için çabalamalı”
Ulu Önder Atatürk tarafından kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu hak birçok dünya ülkesinden önce verilmiştir. Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Siyasette kimse bir başkasının altına koltuk sürmez. Koltuğu hak etmek, çabalamak gerekiyor. Ben bu işe yetkinim diyerek mücadele etmek lazım. Kadınlarımız da siyasette koltuk sahibi olabilmek için çabalamalı. Yoksa hiçbir başarı mücadelesiz olmaz. Osmanlı’da kadınların nüfus sayımında sayılmamaları vergi ve askerlikle ilgilidir. Kadınların sayılmamaları insan yerine konmamaları anlamında değildir. Tarih boyunca demokrasi kültürü geliştikçe kadınlar da hak anlamında kazanımlar edinmişlerdir. Bugün de siyasette kadınlar daha fazla çaba sarf ederek yer almalıdırlar diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır