passo
“Kalbimize iyi bakalım”

“Kalbimize iyi bakalım”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Aksu konuk oldu. Programda içinde bulunduğumuz Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle kalp sağlığıyla ilgili bilgiler verildi. “Kalp sağlığını korumak çok önemli” Kalp sağlığının korunmasının çok önemli olduğunu söyleyen Aksu, “Kalp ve damar sağlığını […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Aksu konuk oldu. Programda içinde bulunduğumuz Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle kalp sağlığıyla ilgili bilgiler verildi.

“Kalp sağlığını korumak çok önemli”

Kalp sağlığının korunmasının çok önemli olduğunu söyleyen Aksu, “Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen başlıca unsurlar, sağlıksız beslenme, şişmanlık, alkol, sigara, hava kirliliği, hareketsiz bir yaşam ve strestir. Sağlıklı beslenme, hazır gıdalar yerine taze besinlerin tercih edilmesi, aşırı tuz kullanımının önüne geçilmesi, düzenli sağlık kontrolleri, kan değerlerine dikkat edilmesi kalp sağlığını koruma tedbirleri arasındadır. Ayrıca hayata karşı iyimser olmak, aile ve çevre ile kaliteli zaman geçirmek, uyku düzenini kontrol altında tutmak da önemlidir” diye konuştu.

“Düzenli kontroller ihmal edilmemeli”

“Özellikle göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, tıkanma veya yanma gibi belirtiler kalp sağlığı konusunda erken belirtiler arasında yer alır” bilgisini aktaran Aksu, “Bu şikayetler göğüste sağda veya solda, kollarda, mide üzerinde, boyunda veya çeneye doğru olabilir. Bunun yanı sıra erken yorulmak, nefes darlığı veya nefes alamama hissi, fenalık hissi, boğulur gibi olmak, çarpıntı veya ritim düzensizliği, baygınlık hissi ve gece uyandıran tıkanma hisleri kalp hastalığı belirtileri arasında bulunur. Bu nedenle düzenli kontroller ihmal edilmemeli” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Günümüzün stresli yaşam tarzı, hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve daha birçok neden kalp krizi riskini artırıyor” diyen Aksu, “Kalbimize iyi bakalım. Kalbimizi koruyalım. Çünkü kalp vücudun merkezi durumundadır” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır