passo
“Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var”

“Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Öznur Demirpençe Duman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Duman kalbin tıkayıcı damar hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi. “Her yıl 450 bin kişi ülkemizde kalp krizi geçirmektedir” “Kalbin tıkayıcı damar hastalıkları en […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Öznur Demirpençe Duman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Duman kalbin tıkayıcı damar hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Her yıl 450 bin kişi ülkemizde kalp krizi geçirmektedir”
“Kalbin tıkayıcı damar hastalıkları en sık görülen ve en çok öldüren hastalıklardır” diyen Duman, “Türkiye’de ve dünyada en sık görülen ve en çok öldüren hastalıklar kalbin tıkayıcı damar hastalılarıdır. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde ortalama 4 milyon civarında kalp damar hastalığı taşıyan vatandaşımız var. Ayrıca her yıl 450 bin kişi ülkemizde kalp krizi geçirmektedir. Bunlardan maalesef 200 bini ölümle sonuçlanmaktadır. Başka bir deyişle tüm ölümlerin yüzde 45’i kalp hastalılarından kaynaklanıyor. Yani ülkemizdeki her 100 kişiden 35’i kalp krizinden hayatını kaybediyor” şeklinde bilgi verdi.
“Anne ve babalara önemli görevler düşüyor”
Önemli olanın bu hastalığa yakalanmamak olduğunu belirten Duman, “Hastalığa yakalanmamak için değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz bazı faktörler vardır. Değiştiremeyeceğimiz ilk faktör genetik geçiştir. Bu oran yüzde 8’dir. Yani anne ve babanızda kalp hastalığı varsa sizde görülme oranı yüzde 8’dir. Şeker hastalığı, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara yakalanmamak için de erken yaşlardan itibaren sağlıklı bir yaşam disiplini kazanmalıyız. Bu anlamda anne ve babalara önemli görevler düşüyor” diye konuştu.
“Sigara kesinlikle kullanılmamalı”
Sağlıklı beslenmenin kalp sağlığı için önemli olduğunu kaydeden Duman, “Sigara kesinlikle kullanılmamalı. Kullanılıyorsa acilen bırakılmalı. Sakinleşmeli ve aceleci olmamalıyız. Stresten uzak durmalıyız. Düzenli uyumalıyız. Egzersiz yapmalıyız. Tuzdan uzak durmalıyız. Bel çevremizin kalınlığına dikkat etmeliyiz. Ailemizin sağlık öyküsünü öğrenmeliyiz. Düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmemeliyiz. Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var” diye değerlendirmede bulundu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Duman, Gün FM’in sağlık alanındaki bilgilendirici yayınlarının önemine değinerek teşekkürlerini iletti. Akar ise Duman’ın hastanedeki özverili çalışmalarını takdirle takip ettiğini kaydederek, çalışmalarında başarılar diledi.
Duman Gün FM konuk defterine de görüşlerini yazarak imzaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır