passo
“Kaldırım yapmakla, parke taşı döşemekle belediyecilik olmaz”

“Kaldırım yapmakla, parke taşı döşemekle belediyecilik olmaz”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası’na Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Programda bu hafta yerel seçimlere yaklaşırken ilimiz ve ilçelerimizde son durum değerlendirildi. “İlimizde siyaset hareketleniyor” Yerel seçimlere yaklaşırken ilimizde siyasetin hareketlenmeye başladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Geçtiğimiz hafta Demokrat Parti […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası’na Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Programda bu hafta yerel seçimlere yaklaşırken ilimiz ve ilçelerimizde son durum değerlendirildi.

“İlimizde siyaset hareketleniyor”

Yerel seçimlere yaklaşırken ilimizde siyasetin hareketlenmeye başladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Geçtiğimiz hafta Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Sinanpaşa ilçe kongresine katılmak için ilimize geldi. Uysal kongrede yaptığı konuşmada hem iktidarı hem de ana muhalefeti eleştirdi. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da ilimize gelerek bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise Dinar ilçesinde yapılan Rüzgâr Elektrik Santrali’nin açılış törenine katıldı. Yine haber ajanslarına yeni bir gelişme yansıdı. Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Yayından önce Elibol ile telefonda görüştüm. Elibol kırgın ve küskün olduğunu, geçen süreçte Sandıklı’ya önemli hizmetler yaptıklarını söyledi. Mevcut MHP’li Belediye Meclisi üyelerinden bazılarıyla problemleri olduğunu, bu konuda İl Yönetimi tarafından yeterli girişimde bulunmadıklarını, elinin rahatlatılmadığını anlattı. Elibol konuşmamızda bu saatten sonra siyasetten bir beklentisi olmadığını ve siyasi arenadan çekildiğini kaydetti. Konuşmasından edindiğim izlenime göre Elibol için bu geçici bir çekilme. İlerleyen dönelerde yine siyasete dönecektir. Ayrıca MHP’den eski bakan Abdülkadir Akcan’ın da Afyonkarahisar belediye başkanlığına aday olmasıyla ilgili ismi geçiyor” diye konuştu.

“Siyaset sorunların güzellikle çözebilme sanatıdır”

Elibol’un adaylıktan çekilmesinin kendi takdiri olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Mutlaka yerine birisi aday olacaktır. Türkiye’de birçok il başkanı birçok belediye başkanıyla problemler yaşıyor. Geçen dönem benzeri Afyon’da da yaşandı. Siyaset sorunların güzellikle çözebilme sanatıdır. Bu sorunlar iyi bir siyasetle ve algıyı yöneterek çözülmelidir. Elibol’un adaylıktan çekilmesi iyi oluşturduğu imajına zarar verebilir. Toplum hafızası siyasette yaşananları saklar. Siyaset zikzakları asla affetmez. Elibol’a sempati besleyen ciddi bir kitle var. Elibol bu kitlenin beklentilerini dikkate almalıydı” diye konuştu.

“Belediye başkanlığı hizmet amaçlı bir makamdır”

Belediye başkanlığının önemli bir makam olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Çünkü bir hizmet makamıdır. İnsanlara yapılan hizmetlerle birebir ulaşıldığı için oldukça önemlidir. Belediye başkanlığı hizmet amaçlı bir makamdır. Bence milletvekilliğinden daha önemlidir. Belediye başkanı faal ve çalışkan bir insan olursa o ilin çehresi değişecektir. Ama maalesef ilimiz uzun yıllardır köklü, radikal değişimler sunacak bir belediye başkanı seçemedi. Kaldırım yapmakla, parke taşı döşemekle belediyecilik olmaz. Artık bu hizmetler köy, kasaba ve ilçelerde de yapılıyor. Bugüne kadar belediyecilik adına şehrimiz beton yığınlarıyla kaplandı. Bu sadece mevcut başkan için geçerli değil, öncesinde de böyleydi. Maalesef insanların sağlıklı yaşayabileceği yeşil alanlar yeterli ölçüde oluşturulmadı” dedi. Abdülkadir Akcan’ın MHP’den aday olması konusunda siyasi kulislerde konuşulanlarla ilgili değerlendirmede bulunan Tunca, “Akcan, hem milletvekilliği hem de bakanlık yapmış değerli bir bilim adamıdır. Bakanlığı döneminde de ilimize ciddi hizmetleri olmuştur. Ben Akcan’ın aday olmasına sıcak bakıyorum” diye konuştu.

“Bundan sonra Sandıklı’da MHP’nin işi zor”

Elibol’un adaylıktan çekilmesinin Ak Parti’nin lehine bir sonuç olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ben buradan iddialı bir şey daha söyleyeyim. Yakında bir büyük ilçenin mevcut MHP’li bir belediye başkanı da aday olmayacağını açıklayabilir. Bu durumlar MHP açısından bir travma gibi gözükebilir. Ama MHP’nin buralarda ciddi çalışmaları olduğu unutulmamalıdır. Elibol, çalışkan ve sevilen bir başkandır. Sadece siyasette değil her alanda varlığını gösterdi. Sporda, iş dünyasında ve diğer alanlarda güzel işler yaptı. Bundan sonra Sandıklı’da MHP’nin işi zor. Siyasette bir markanın oluşması oldukça zordur. Siyasi partiler aday belirlerken kriterlerini geniş tutmalıdırlar” şeklinde konuştu.

Dinleyicilerin soru ve görüşleriyle yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır