passo
“Kaleye mescit yapılabilir”

“Kaleye mescit yapılabilir”

Gün FM’de yayınlanan Sohbet Odası dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı Gazeteci-Yazar Ahmet Tunca ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte hazırlayıp sundukları Sohbet Odası programında Karahisar Kalesi’nin tarihçesi işlendi. “Kalemiz her defasında yeni bir efsane, yeni bir destana ev sahipliği yaptı” Karahisar Kalesi’nin, günümüzden binlerce yıl önce, Arzava ülkesine sefer düzenleyen Hitit Kralı 2. Murşil […]

Gün FM’de yayınlanan Sohbet Odası dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı Gazeteci-Yazar Ahmet Tunca ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte hazırlayıp sundukları Sohbet Odası programında Karahisar Kalesi’nin tarihçesi işlendi.
“Kalemiz her defasında yeni bir efsane, yeni bir destana ev sahipliği yaptı”
Karahisar Kalesi’nin, günümüzden binlerce yıl önce, Arzava ülkesine sefer düzenleyen Hitit Kralı 2. Murşil tarafından, askerlerinin kışı geçirmelerini sağlamak amacıyla yapıldığı bilgisini aktaran Araştırmacı Gazeteci-Yazar Ahmet Tunca, “Sırasıyla Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama Krallığı, Pont Krallığı, Romalılar ve Bizanslıların egemenliğinde kalan kale, hicretten sonra İstanbul’u fethetmek amacında olan Emevi halifelerinin, Anadolu’ya yaptıkları seferler sırasında birkaç kez el değiştirdikten sonra, Alparslan’ın oğlu Melikşah zamanında Selçuklu topraklarına katıldı. Defalarca el değiştiren kale, her defasında yeni bir efsane, yeni bir destana ev sahipliği yaptı” şeklinde konuştu.
“Mescit yapılırsa kalemiz daha görkemli bir hal alacak”
Kale’de geçmişte bir mescit bulunduğu bilgisini aktaran Tunca, “Bu mescit bugün yeniden inşa edilebilir. Belediye Başkanımız Kale’ye teleferik yapılacağını açıkladı. Eğer bu mescit de yapılırsa Kalemiz daha görkemli bir hal alacaktır. Şehrimizi şairin deyimiyle gökyüzünde bir balkondan izlemek için kaleye çıkanlar yapılacak olan mescide de uğrayarak namazlarını eda edeceklerdir. Hele bu mescit bir de görkemli bir minare ile taçlandırılırsa ortaya muazzam bir eser çıkacaktır” diye değerlendirmede bulundu.
Tarihi Karahisar Kalesi’nin efsanelerinin de anlatıldığı programa dinleyiciler de iletileriyle katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır