passo
“Kalp krizinin belirtileri kadın ve erkeklerde aynıdır”

“Kalp krizinin belirtileri kadın ve erkeklerde aynıdır”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Park Hayat Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erdinç Nasari konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Nasari kalp damar hastalıkları konusunda bilgiler verdi. Beş yıldır Park Hayat Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahı olarak görev yaptığını belirten Op. Dr. Erdinç Nasari, “Kalp damar hastalıkları […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Park Hayat Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erdinç Nasari konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Nasari kalp damar hastalıkları konusunda bilgiler verdi.

Beş yıldır Park Hayat Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahı olarak görev yaptığını belirten Op. Dr. Erdinç Nasari, “Kalp damar hastalıkları içinde en önemlilerinden biri bilimsel adı koroner arter olan kalbin damarlarının hastalığıdır. İkinci grup kalp kapak hastalıklarını, üçüncü grup olarak kalpten çıkan en büyük damar olan aort damarının genişlemesi ve bunların yırtıklarını söyleyebiliriz. Son grup olarak ise halk arasında şah damarı olarak bilinen boyundaki karotis damarının darlıklarını belirtebiliriz” diye konuştu.

“Gelişmiş batı ülkelerinde insanların en çok ölümüne sebep olan bu hastalıktır”

Koroner arter hastalığından söz eden Nasari, “Özellikle gelişmiş batı ülkelerinde insanların en çok ölümüne sebep olan bu hastalıktır. Koroner arterlerde tıkanma olduğu zaman kalbin adalesi yeterince kan alamadığından yeterince beslenemez. Bunun sonucunda da değişik bulgular ortaya çıkabilir. Bu bulgular göğüs ağrısından ölüme kadar geniş bir yelpazeyi içerir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bulgu ve belirti olarak hiçbir farklılık yoktur”

Kalp krizi bulgularının kadın ve erkeklerde farklı olmadığını söyleyen Nasari, “Hastalığının görülme sıklığı kadınlarda menopozdan önce erkeklere göre daha azdır. Menopozdan sonra ise eşitlenir. Dolayısıyla 55 yaşını geçmiş kadınlarda da kalp damar hastalıkları görülme sıklığı, kalp krizi riski yüksektir. Bulgu ve belirti olarak hiçbir farklılık yoktur” dedi.

Kalp sağlığı için beslenmenin ve egzersizin önemine değinen Park Hayat Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erdinç Nasari sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yaptı.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Park Hayat Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erdinç Nasari yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür etti. Akar ise Nasari’nin başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır