Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Kalp sağlığı ihmale gelmez”
“Kalp sağlığı ihmale gelmez”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Oğuz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Oğuz Kalp Sağlığı Haftası...
11 Nisan 2018 13:45
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Oğuz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Oğuz Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla kalp sağlığıyla ilgili bilgiler verdi.

Kalp hastalıklarından korunmak için tavsiyelerde bulunan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Oğuz, “Sağlıklı beslenelim. Düzenli fiziksel aktivite yapalım. Tütün ve tütün ürünleri ile alkol kullanmayalım. Kilolu veya obez olup olmadığımızı, kan basıncımızı, kan şekerimizi ve kan lipitlerimizi öğrenelim ve hekim tavsiyelerine uyalım. Kısa süreli bile olsa düzenli spor ömrü uzatıyor. Bir araştırmaya göre hiç spor yapmayan bir kişinin ölüm riskine 100 dersek, düzenli olarak günde 15 dakika yürüyüş yapan birinde riskin 80’e indiği görülmüştür. Sporun süresi ve yoğunluğu arttıkça uzun ve sağlıklı yaşama şansı da artıyor. Akdeniz tarzı beslenme her derda deva diyebiliriz. Kesin ömrü uzatan bir besin veya beslenme türü yok fakat bu tip bir beslenmenin kalp damar hastalığı yanında alzhemır gibi beyin hastalıklarına da iyi geldiği araştırmalarda görülmüştür” şeklinde konuştu.

“Düzenli sağlık kontrollerini yaptırın”

“Düzenli sağlık kontrollerini yaptırın” uyarısında bulunan Oğuz, “Kalp hastalığı riskini bilmek ve olası ciddi rahatsızlıklara karşı önlem almak için düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması çok önemlidir. Erkekler 40, kadınlar 50 yaşından sonra yılda en az bir kez doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar. Tansiyon ilaçları konusunda doktorun önerileri uygulanmalıdır. Stressiz yaşam olmaz. Stres yaşamın bir parçası. Ama fazlası başta kalp olmak üzere birçok organı yıpratıp sağlığımızı bozar. Pozitif düşünme, bizi yıpratan insanlardan uzak durma gibi yöntemler uygulanabilir. Bir uzmandan yardım alınabilir” diye değerlendirmede bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında kalp sağlığı tüm yönleriyle konuşuldu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa