passo
“Kanserde erken teşhis hayat kurtarır”

“Kanserde erken teşhis hayat kurtarır”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Esra Eriş konuk olarak katıldı. Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması nedeniyle programda meme kanseri konuşuldu. “2004 yılından beri kadınların meme kanserinin erken teşhisinin önemini ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Esra Eriş konuk olarak katıldı. Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması nedeniyle programda meme kanseri konuşuldu.
“2004 yılından beri kadınların meme kanserinin erken teşhisinin önemini ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir” diyen Dr. Esra Eriş, “Kanserde en önemli vurgulamak istediğim şey erken teşhisin hayat kurtardığıdır. En az kanserden korunma kadar önemli olan bir diğer kavram erken tanıdır. Toplumdaki alışılagelmiş kanaatin tersine erken teşhis konduğu takdirde kanser bütünüyle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Günümüzde tanı yöntemlerindeki gelişmelerin artması meme kanserinin daha erken evredeyken tespit edilmesine olanak tanımaktadır. Bu aslında birçok kanser için geçerlidir” diye konuştu.
“En sık rastlanan belirti memede ağrısız, zamanla büyüyen kitledir”
Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisinin memede ağrısız, zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesi olduğunu kaydeden Eriş, “Ancak hastaların çok azında ağrı da belirtilere eşlik edebilir. Daha nadir olarak memede çekintiler, deride kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar ve meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de dâhil olmak üzere meme ucu belirtileri yer almaktadır. Sanıldığının aksine ağrı ve kanlı akıntı ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“40 yaşından sonra yılda bir kez doktorda meme muayenesi yapılmalıdır”
Kadınların 20 yaşından sonraki her dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gerektiğini söyleyen Eriş, “Menopoz öncesi dönemde âdetin başlangıcından sonraki 7-10.günlerde, menopoz sonrası dönemde ise her ayın aynı gününde muayene yapmalısınız. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. 20 yaşından sonra 2 yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir kez doktorda meme muayenesi yapılmalıdır. Bu şekilde takip edilen kadınlarda kanserin çok erken dönemlerde tespit edildiği ve meme kanserine bağlı ölümlerde yüzde 30 oranında azalma sağlandığı saptanmıştır” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında meme kanseri tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır