passo
Kanserde erken teşhis hayat kurtarır

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimleri Dr. Belgin Abacı ve Dr. Sultan Çengelci Nazik konuk oldular. Abacı ve Nazik, Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması nedeniyle meme kanseriyle ilgili bilgiler verdiler.   “Meme muayenesi ihmal edilmemeli”   Amaçlarının meme kanseri belirtileri oluşmadan kanseri yakalamak olduğunu belirten Dr. […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimleri Dr. Belgin Abacı ve Dr. Sultan Çengelci Nazik konuk oldular.

Abacı ve Nazik, Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması nedeniyle meme kanseriyle ilgili bilgiler verdiler.

 

“Meme muayenesi ihmal edilmemeli”

 

Amaçlarının meme kanseri belirtileri oluşmadan kanseri yakalamak olduğunu belirten Dr. Sultan Çengelci Nazik “Bunun için taramalar yapıyoruz. Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserinin erken evrede yakalanması ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. En belirgin belirti memede ele gelen kitledir. Bu kitle meme dışında koltuk altında da olabilir. Kollar yukarı kaldırıldığında, eller bele konarak omuzlar önde birleştirilirse kitle meme ucunu yada derisini içeriye doğru çeker. Bu nedenle kadınlarımız her ay elle kendi kendilerinin meme muayenelerini ayna karşısında mutlaka yapmalı. Bu muayeneyi maaş günü, fatura ödeme günü gibi bir tarihe denk getirerek her ay düzenli olarak mutlaka yapsınlar. Nasıl muayene yapacağını bilmeyenler Aile Hekimlerinden veya KETEM uzmanlarından konu hakkında bilgi alabilirler” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

“Kitle çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir”

 

Meme kanserinin belirtilerinden bahseden Dr. Belgin Abacı, “Su gibi yada kanlı meme başı akıntısı görülebilir. Kitle çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir. Meme derisinde değişiklik meydana gelebilir. Kızarıklık, portakal kabuğu gibi noktalanma veya kalınlaşma olabilir. Meme kanseri yayılmış ise yayıldığı bölge ile ilgili şikayetler görülebilir. Herhangi bir belirti görüldüğünde ihmal etmeden mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayalım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır