passo
“Kanserden değil geç kalmaktan kork”

“Kanserden değil geç kalmaktan kork”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programda konuşan Başhekim Yıldırım sağlıklı beslenme ve kanserden korunma yollarıyla ilgili bilgiler verdi. “Kanser, vücutta kontrolsüz büyüyen doku ve hücrelerdir” Kanserin vücuttan kontrolsüz […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programda konuşan Başhekim Yıldırım sağlıklı beslenme ve kanserden korunma yollarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Kanser, vücutta kontrolsüz büyüyen doku ve hücrelerdir”
Kanserin vücuttan kontrolsüz olarak büyüyen doku ve hücreler olduğunu belirten Başhekim Yıldırım, “Normalde bizim dokularımız, hücrelerimiz vücudun ana kumanda sisteminde kontrollü olarak büyürler. Bunların ömrü bellidir, hücreler öldüğü zaman yerine yeni hücreler oluşturulur. Ama bu hücreler kontrolsüz olarak büyümezler. Kontrolsüz olarak büyüyen bu hücre ve dokular halk arasında ur tıbben tümör dediğimiz dokuları oluştururlar. Yani kendi kendine ve kontrolsüz olarak büyürler. Bu kontrolsüz büyüme sonucu bir kitle oluşturur ve etrafındaki damarları, dokuları bu tümörler işgal ederler. Sonuç olarak bu dokuları bozar ve işlevsiz hale getirirler. Vücudumuzda herhangi bir yerde şişlik, sertlik gördüğümüz zaman bunun kanser olabileceğinden şüphelenmek ve uzmana başvurmak gereklidir” şeklinde bilgi verdi.
“Günümüzde tanı yolları oldukça gelişti”
Kanserin tedavisi olan bir hastalık olduğunu kaydeden Yıldırım, “Kanserde geç kalmaktan korkmak lazımdır. Geç kaldığımız zaman diğer dokulara yayılır. Bütün vücuda yayıldığında tedavi zorlaşır ve bazen de imkânsızlaşır. Oysaki başlangıç seviyesinde yakalandığında kanser cerrahi olarak ortadan kaldırılıp, ilaç ve ışın tedavisiyle tedaviyi tedavi edilebilir. Günümüzde tanı yolları oldukça gelişti. Direkt kan tahliliyle bile anlaşılabilir. Kanserden değil geç kalmaktan korkulmalı” dedi.
“Yaşam süresinin uzaması da kanserin sıklığının nedenleri arasındadır”
Kanserin görülme sıklığının arttığını belirten Yıldırım, “Bunun nedenlerinden biri insanların günümüzde güneşe daha fazla maruz kalmalarıdır. Eskiden insanlar güneşlenmezlermiş. Ayrıca çevre şartlarının bozulması ile yiyip içtiklerimizin katkılı olması da kanserin artma nedenlerindendir. Enfeksiyonların da kanser yapıcı özellikleri vardır. Bir de yaşam süresinin uzaması da kanserin sıklığının nedenleri arasındadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bitki üretiminde hormon hiç kullanılmamalıdır”
Meyve ve sebzelerde bulunan hormonlar ile ilaç kalıntılarının da kansere yol açabildiğini söyleyen Yıldırım, “Çiftçilerimiz Tarım Bakanlığı’nın izin verdiği dozda ilaçları kullanmalı. Bazı çiftçiler daha fazla ilaç kullanırsak daha kaliteli ürün alırım gibi bir algı içerisinde. Bu doğru değil. Çok fazla kullandıklarında ürünlerde biriken ilaçlar yiyince bizlerin vücuduna geçmiş oluyor. Hormonlar da aynı şekildedir. Bitkisel hormonlar insan hormonu gibi etki gösterir. Böyle olunca da insanın hormon dengesi bozuluyor. Bitki üretiminde hormon hiç kullanılmamalıdır. İlaçlar da izin verildiği ölçüde kullanılmalıdır” diye konuştu.
AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır