passo
“Kansızlık, çocuklarda zihinsel gelişimi etkiler”

“Kansızlık, çocuklarda zihinsel gelişimi etkiler”

Gün FM’de Gündem programına Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evrim Gürhan tahta konuk oldu. Programda çocuklarda kansızlık ve vitamin eksikliği konuşuldu. “Kansızlık; kırmızı kan hücrelerinin sayısının o yaşa göre olması gereken değerlerin altına düşmesi durumudur” diyen Tahta, “Çocuklarda kansızlık hem fiziksel hem de zihinsel anlamda gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Önemsenmediği durumlarda tedavi yapılmazsa çocuklarda sık […]

Gün FM’de Gündem programına Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evrim Gürhan tahta konuk oldu. Programda çocuklarda kansızlık ve vitamin eksikliği konuşuldu.

“Kansızlık; kırmızı kan hücrelerinin sayısının o yaşa göre olması gereken değerlerin altına düşmesi durumudur” diyen Tahta, “Çocuklarda kansızlık hem fiziksel hem de zihinsel anlamda gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Önemsenmediği durumlarda tedavi yapılmazsa çocuklarda sık hastalanma ve gelişme geriliğine sebep olur” diye konuştu.

“En sık görülen nedeni demir eksikliğidir”

“Çocuklarda kansızlığın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir” diyen Tahta, “Kansızlık olan çocukların bağışıklık sistemi zayıftır, kolayca hastalanabilirler. Kansızlık hastalığı bulunan çocukların beslenme şekli çok önemlidir. Çocuklar özellikle demir yönünden zengin besinleri tüketmelidir. Kırmızı et, pekmez, kuru yemişler, kuru üzüm yumurta kuru baklagiller kansızlığa iyi gelmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Kahvaltı çok önemli”

Çocuklar yeterli ve dengeli beslenmelerinin önemli olduğunu söyleyen Tahta, “Yanlış beslenme çocukların okuldaki başarısını da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle kahvaltı eden okul çağındaki çocuklar kahvaltı etmeyen çocuklara göre derslerinde daha başarılı olmaktadır. Çocuklar kahvaltıda besin değeri yüksek olan tam tahıllı ekmekler tüketmeli, süt, yumurta, peynir gibi protein kaynaklarını mutlaka öğünlerine dahil etmelidirler. Böylece okulda başarısı yükselir, konsantre olmakta zorluk çekmez, kavrama yeteneği gelişir” dedi.

“Düzenli takip yapılmalı”

“Çocuklara yapılan kan tahliliyle birlikte genel durum ve kansızlık tipi tespit edilir” diyen Tahta, “Sonrasında demir ilacıyla tedaviye başlanır. Bebeklerde şurup ve damla yoluyla tedavi uygulanır. Çocuklara tedavi sırasında ve tedaviden sonra da düzenli olarak tahlil yapılmalı ve genel durumları kontrol edilmelidir” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır