passo
Karaadilli Güreşleri Başlamalı

Karaadilli Güreşleri Başlamalı

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar moderatörlüğünde yapılan Basın Odası’nda spordan ekonomiye kadar değişik konular yorumlandı. Öğrenciler tatilde dikkatli olmalı Afyonkarahisar’da 923 okulda 10 bin 703 öğretmen ve 167 bin öğrencinin Cuma gününden itibaren tatile girdiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “7 Şubat’a kadar tatil devam edecek. Bu süreçte öğrenci ve veliler farklı ortamlarda bulunacak. Bu nedenle […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar moderatörlüğünde yapılan Basın Odası’nda spordan ekonomiye kadar değişik konular yorumlandı.

Öğrenciler tatilde dikkatli olmalı

Afyonkarahisar’da 923 okulda 10 bin 703 öğretmen ve 167 bin öğrencinin Cuma gününden itibaren tatile girdiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “7 Şubat’a kadar tatil devam edecek. Bu süreçte öğrenci ve veliler farklı ortamlarda bulunacak. Bu nedenle pandemi konusunda dikkatli ve duyarlı olmak zorundalar. Okullar açıkken gerekli önlemler alınıyordu ve bu önlemlere riayet ediliyordu. Şimdi tatil olmasıyla pandemide artış olabilir. Çünkü salgında en fazla bulaşı sağlayan küçük çocuklardır. Bu arada yetkililerden aldığımız bilgiye göre bu hastalık belirti oranları da belli oldu. Yüksek ateş yüzde 58, öksürük yüzde 48, burun tıkanıklığı yüzde 36 ve bunların yanında boyun, baş, karın ağrısı belirtileri çıkıyor. Bu belirtilere ishal ve koku kaybını da eklemek lazım. Böylesi durumda çocukların en hızlı şeklide sağlık kuruluşuna gitmesi lazım” dedi.

Emeklilik sistemi düzenlenmeli

 Türkiye’de emeklilik sisteminde sıkıntılar olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “1500 TL olan en düşük maaş 2500’e çıktı. Yetmiyor doğal olarak ama bir gerçeği de görmek lazım. Adam zirai ürün teslim ettim seneler önce diye o belgeyi alıyor. Tarım Bağkur’una emekli olmak adına başvuru yapıyor. Bankadan borçlanıyor 5-6 yıl taksitle o borcu ödüyor. Ve emekli oldum 1500- 2500 lira yetmiyor diyor. Böyle bir şey dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Bakın Bağkur sigorta primi 1700-1800 TL arasında. Birisi 25 yıl bu şartlarda ödeme yapıyor maaşı bu tarım bağkurluları yüzünden de düşük oluyor. Bu haksızlığın giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

  Maaşlar Eridi

Emeklilerin maaşlarına yüzde 26 civarında zam yapılacağını söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu maaş artışı gelen zamlar ile aylar öncesi eridi. Bu konuda devlet adil gelir dağılımını dikkate alarak maaşları ayarlaması lazım. Böyle borçlanma ile yıllarca SGK, Bağ kur kapısından geçmeyen kişileri emekli eden bir yapı var. Bunu eleştirmek kolay ama bu insanlarda geçinmek zorundadır. Ülke genelinde emekli maaşlarına baktığımızda dolar bazında emekli maaşları oldukça düşük. Yıllarca hizmet eden insanlara bu maaşları reva görmemek lazım” dedi

 

  1. Yılda yağlı güreşler yeniden başlamadı

50 yıl süren geleneksel hale gelen Karadilli yağlı güreşlerinin yeniden başlaması gerektiğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Gazeteciler Cemiyetinin Gala Gecesinde bu talebimi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e ilettim. Tanıtım konusunda büyük çabalar gösteren Valimiz Gökmen Çiçek’e sesleniyorum. Zaferin 100. yılında bu güreşlere tekrar başlaması gerekir. Kırkpınar öncesi en büyük 2.yağlı güreşlere tanıklık eden Karaadilli’de bu güreşlerin yeniden başlaması gerekiyor. Bu hem ata sporumuza katkı sağlayacak hem de ilimizin tanıtımına destek verecektir” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır